Ο Βασίλιε Μίτσιτς έκανε νέο ατομικό ρεκόρ πόντων (27) και μαζί με τον Σέιν Λάρκιν ήταν το γνωστό, “αχτύπητο” δίδυμο που οδήγησε πέρυσι την Εφές στον τελικό του Final 4, για να περάσει και η τουρκική ομάδα από το ΣΕΦ το βράδυ της Πέμπτης (07/11) με 86-67 επί του Ολυμπιακού.

Η τρομερή προσπάθεια του Μιλουτίνοβ (10π., 13 ριμπ.) και ο Πρίντεζης (14π.) με τον Μπράντον Πολ (15π.), δεν αρκούσαν στον Ολυμπιακό που έχει πολλά ζητήματα να επιλύσει, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Η Εφές σούταρε καταπληκτικά από παντού, έκανε 5 λιγότερα λάθη και 5 περισσότερα κλεψίματα, κι ασφαλώς δεν συγκρίνεται αυτήν την εποχή με τον Ολυμπιακό που επιχειρεί να αλλάξει πρόσωπα και πράγματα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το φοβερό και τρομερό περιφερειακό δίδυμο που άλλαξε… την ιστορία της Εφές, Βασίλιε Μίτσιτς και Σέιν Λάρκιν, έκαναν πολύ μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό από το πρώτο ημίχρονο. Ο Σέρβος πέτυχε… 19 πόντους και ο Λάρκιν 13, τους 12 στη β’ περίοδο, αλλά όλους σε διάστημα 10 αγωνιστικών λεπτών!

Τρίποντα, ένας εναντίον ενός, αιφνιδιασμοί και 7 κλεψίματα για την Εφές και 11 λάθη από πλευράς Ολυμπιακού, είχαν ως αποτέλεσμα να προηγηθεί η Εφές με το απίστευτο 53-35 μετά από 20 λεπτά αγώνα!

Το επιμέρους σκορ στη β’ περίοδο, ήταν 32-11 για τους Τούρκους!

Κι όμως ο Ολυμπιακός άρχισε καλά, έπαιζε με τον Μιλουτίνοβ, προηγήθηκε με 16-13 μέχρι να βγει ο Σπανούλης για τις πρώτες ανάσες, αλλά όσο ανακάτευε ο Κεμζούρα την πεντάδα, τόσο “στράβωνε” ο αγώνας.

Κι όλα αυτά ενώ στα 6 δεύτερα για το πρώτο δεκάλεπτο ο Τέιλορ Ρότσεστι πέτυχε… τετράποντο όταν κέρδισε φάουλ σε εύστοχο τρίποντο κι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-21!

Δείτε το εντυπωσιακό κάρφωμα του Νίκολα Μιλουτίνοβ στην αρχή του αγώνα:

Ο Πάντερ με τον Πολ πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες στην τρίτη περίοδο αλλά κυρίως ήταν προσωπικές φάσεις, κι η προσπάθεια των Πρίντεζη-Μιλουτίνοβ, κράτησαν τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι. Το αρχικό 8-1 στην Γ’ περίοδο για το 43-54, έγινε μεν 53-67 στο 39:00, αλλά το 5-0 έως τα 30:00, με τρίποντο του Πολ στην εκπνοή, έδωσαν ξανά κίνητρο στην ομάδα του Κεμζούρα που μείωσε στους 9, 58-67.

Ο Μίτσιτς είχε μόλις 2 πόντους στην Γ’ περίοδο, αλλά υπενθύμισε το ρόλο που έχει στην Εφές με δύο ακόμα μεγάλα σουτ. Το πρώτο στο 32:00 όταν η διαφορά είχε πέσει στους 7 (61-68) κι άλλο ένα με 4:56 για τη λήξη, όταν σε λήξη χρόνου, με τον Μιλουτίνοβ… πάνω του, ευστόχησε από τα 9 μέτρα για να σπάσει το ατομικό του ρεκόρ πόντων στη Euroleague και να κάνει το 63-76!

Εκεί τελείωσε και κάθε ελπίδα για να κάνει κάτι καλύτερο η ελληνική ομάδα, που γνώρισε την τρίτη της ήττα σε τέσσερις εντός έδρας αγώνες φέτος στη Euroleague, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με ένα… unfair τρίποντο του Σίνγκλετον την ώρα που οι παίκτες των δύο ομάδων αντάλλαζαν χειραψίες!

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86