Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα στη λήξη της παράτασης, ο Ολυμπιακός νίκησε με 87-85 την Εφές στο ΣΕΦ, το βράδι της Πέμπτης στην 26η αγωνιστική της Euroleague!

Η υπομονή που έδειξε ο Κώστας Σλούκας στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, που ήταν πίσω στο σκορ 84-85, απέδωσε,  καθώς πάσαρε στα τρία δευτερόλεπτα στον ΜακΚίσικ μετά από drive, πήρε πάλι την μπάλα στα χέρια του και “πυροβόλησε” για να χαρίσει στον Ολυμπιακό τη 14η νίκη του στη διοργάνωση!

Κι όλα αυτά, ενώ είχε χάσει όλες τις προσπάθειες που πήρε στην παράταση, κι η Εφές είχε πάρει το πάνω χέρι με τον Σέιν Λάρκιν, δίχως καλάθι στα 40 λεπτά και μόλις 3 πόντους από βολές, να έχει στο επιπλέον πεντάλεπτο, οκτώ από τους 10 πόντους της ομάδας του!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 75-75, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από τη β’ περίοδο κι έπειτα και θα κρινόταν στην τελευταία επίθεση!

Δείτε το νικητήριο τρίποντο του Κώστα Σλούκσ:

Δείτε και τους πανηγυρισμούς μέσα από φωτογραφίες:

Με τον Σλούκα και τον Βεζένκοφ να είναι σε καλή βραδιά, από την αρχή του αγώνα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 26-17 στο δεκάλεπτο.

Οι Τούρκοι είχαν 0/7 τρίποντα, ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στα ριμπάουντ, με τα επιθετικά του να κάνουν τη διαφορά απέναντι στα μηδέν της Εφές.

Οι αναγκαστικές λόγω του rotation αλλαγές που κάνει ο Γιώργος Μπαρτζώκας ανά δεκάλεπτο, διαφοροποίησαν τα δεδομένα, καθώς η απουσία του Τόμας Γουόκαπ, ήταν αισθητή στην άμυνα.

Σιγά-σιγά η Εφές άρχισε να βρίσκει τα μακρινά σουτ (4/7 τρίποντα μετά τα 0/7) , είχε πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας χάρη στον Βασίλιε Μίτσιτς και μόλις 1 λάθος στα πρώτα 20 λεπτά και μάζεψε τη διαφορά.

Αντίστοιχα ο Ολυμπιακός αγχώθηκε και βρέθηκε πίσω στο σκορ, 37-38, για να προηγηθεί οριακά 42-41 στο ημίχρονο, με την προσφορά του Λαρεντζάκη και του Πρίντεζη.

Πλέον ο αγώνας είχε ξεκάθαρη μορφή ντέρμπι. Ο Αντριάν Μοερμάν με τον Τίμπορ Πλάις έκαναν ζημιά στην τρίτη περίοδο, με τον Γάλλο να ‘χει δύο συνεχόμενα τρίποντα και με συνολικά 3/3 (11π.) να οδηγεί την Εφές σε ισοφάριση, 52-52 μετά το 52-46.

Με τον Λάρκιν να χει όλους κι όλους 3 πόντους, από βολές, τον Σίμον να αποβάλλεται και τον Μίτσιτς να κοιτάζει περισσότερο τη δημιουργία (είχε 11 ασίστ στις τρεις πρώτες περιόδους!) η Εφές είχε προσανατολισμό να χτυπά με τους ψηλούς της, εντός κι εκτός ρακέτας αποδεικνύοντας το βάθος του πα΄γκου και της ποιότητάς της.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αντίπαλη ρακέτα, κέρδισε φάουλ, κι είχε το θετικό σε αυτήν την περίοδο, μολονότι άστοχος, πώς έκανε μόλις 1 λάθος.

Το ματς ακροβατούσε σε τεντωμένο σκοινί και καμία ομάδα δεν έκανε το βήμα να ξεφύγει.

Ο Μπομπουά έκανε ζημιά με 13 πόντους, πριν αποβληθεί με το 5ο του φάουλ στα 1:48 για τη λήξη. Νωρίτερα και μετά από άστοχα τρίποντα των Σλούκα-Βεζένκοφ είχε κάνει το 70-73, αλλά ο Ντόρσεϊ απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 73-73!

Έφτασε τους 5 σερί πόντους δε με ένα λεπτό πια για το τέλος, βάζοντας μπροστά τον Ολυμπιακό κι ενώ δεν είχε σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο!

Με τους δικούς του, πρώτους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίτσιτς ισοφάρισε 75-75 κι ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση. Όμως ο Ντόρσεϊ έχασε το τρίποντο και η αναμέτρηση πήγε στην παράταση!

Εκεί αφυπνίστηκε ο Σέιν Λάρκιν με 8 από τους δέκα πόντους της Εφές στο επιπλέον πεντάλεπτο. Οι Τούρκοι ήταν στο 85-84 με 29 δεύτερα για το τέλος, είχαν επίθεση κι άφησαν λίγα δευτερόλεπτα στον Ολυμπιακό, αλλά μίλησε η εμπειρία του Σλούκα.

Δεν βιάστηκε, στο τέλος, πήγε στο drive, πάσαρε στον ΜακΚίσικ αλλά φρόντισε να του προσφέρει ανοιχτή πάσα κι από τα 6,75μ, ο ηγέτης του Ολυμπιακού πέτυχε το νικητήριο καλάθι!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75 (κ.α.) 87-85 (παρ.)