Κ. Σλούκας

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός (5-2) λύγισε με 67-65 τη Φενέρμπαχτσε (2-5) στο ΣΕΦ και προστάτευσε το εντός έδρας αήττητο, στον αγώνα που έγινε το βράδυ της Πέμπτης (28/10) για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Σλούκας πέτυχε δίποντο στα 2” (67-65), ο Γκούντουριτς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη!

Το νικητήριο καλάθι του Σλούκα μπροστά στον Βέσελι:

Η τελευταία νίκη του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε, πριν από την αποψινή, σημειώθηκε την 1η Φεβρουαρίου 2018 και είχαν ακολουθήσει πέντε σερί ήττες, οι τρεις εκ των οποίων στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον 4-0 έως τώρα στο ΣΕΦ και 5-2 συνολικό ρεκόρ, ενώ η Φενέρμπαχτσε έπεσε στο 2-5.

Ο Χασάν Μάρτιν έχασε έναν ακόμα αγώνα του Ολυμπιακού, λόγω του ζητήματος στο γόνατο, ενώ από τη Φενέρ απουσίασε ο Ντανίλο Μπαρτέλ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 στο πρώτο λεπτό, με κάρφωμα του Βεζένκοφ και τρίποντο του Ντόρσεϊ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και η Φενέρ προηγήθηκε με 9-10 στο 7′. Δύο τρίποντα από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου και ένα καλάθι του Ντόρσεϊ έφεραν τους “ερυθρόλευκους” στο +7 (19-12) για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με ένα καλάθι του Ντε Κολό (19-14).

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα και τα τελειώματα του Φαλ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +9 (23-14), ενώ ο Ντόρσεϊ έφτασε ήδη τους 10 πόντους (25-16). Με το σκορ στο 27-21, δύο σερί τρίποντα του Μαχμούτογλου έφεραν το ματς στα ίσα (27-27 στο 16′).

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 13-0 με πρωταγωνιστές τους Σλούκα και Λαρεντζάκη και προηγήθηκε με 40-27, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 45-34.

Ένα τρίποντο του Γουόκαπ επανέφερε τη μέγιστη διαφορά των 13 πόντων (53-40 στο 24′). Με το σκορ στο 55-42, η Φενέρ έτρεξε ένα σερί 0-11 και μείωσε 55-53 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να “κολλάει” επιθετικά και τον Μπαρτζώκα να είναι έξαλλος.

Μπαρτζώκας

Με το παιχνίδι να ξεκινάει ουσιαστικά από την αρχή, οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να κλείνει σχεδόν επτά λεπτά χωρίς να πετύχει πόντο!

Ένα τρίποντο του Γκούντουριτς και ένα καλάθι του Βέσελι ανέβασε το σερί στο 0-16 και έβαλε τη Φενέρ μπροστά στο σκορ (55-58 στο 34′, από 55-42 στο 27′) για να μειώσει ο ΜακΚίσικ σε 57-58 με 2/2 βολές.

Με ένα καλάθι και φάουλ, ο Σλούκας ισοφάρισε 62-62 στο 35′ και ακολούθησε εκατέρωθεν… αφλογιστία για 3 λεπτά, μέχρι να πετύχει ένα τρίποντο (ξανά) ο Σλούκας και να βάλει… φωτιά στο ΣΕΦ, 1’40” πριν το τέλος (65-62)!

Ο Πολονάρα πέτυχε καλάθι και φάουλ 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (65-65), ο Ολυμπιακός έκανε λάθος στην επαναφορά, ο Χένρι αστόχησε σε δίποντο, ο Σλούκας πέτυχε δίποντο στα 2” (67-65), ο Γκούντουριτς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 45-34, 55-53, 67-65