Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 78-82 στο κατάμεστο ΣΕΦ, στο Game 2 των playoffs της EuroLeague και η σειρά πήγε στο 1-1!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασε το πλεονέκτημα έδρας και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Κωνσταντινούπολη, με το Game 3 να διεξάγεται την Τετάρτη (3/5, 20:45) και το Game 4 την Παρασκευή (5/5, 20:45).

Αν χρειαστεί Game 5, αυτό θα γίνει στο ΣΕΦ στις 9/5 ή στις 10/5.

Σάσα Βεζένκοφ (18π. με 11/11 βολές, 7ρ.), Κώστας Σλούκας (18π., οι 12 στην τέταρτη περίοδο) και Μουσταφά Φαλ (7π., 9ρ., 3ασ., 2κοψ.) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού που απώλεσε διαφορά 16 πόντων.

Από τη Φενέρ ξεχώρισε ο x-factor Κάρσεν Έντουαρντς (16π.), ο οποίος είχε παίξει για μόλις 4 λεπτά στο Game 1, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (MVP του αγώνα με 15π., 6ρ., 5ασ.), Τζόναθαν Μότλεϊ (15π.).

Ο Νικ Καλάθης είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ 8 πόντους-3 ασίστ, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο πάτησε παρκέ για 55 δευτερόλεπτα.

Χωρίς τους τραυματίες Γουίλμπεκιν, Μπούκερ και Μπιέλιτσα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε και πήρε ένα σπουδαίο “διπλό”, ισοφάρισε σε 1-1 και έχει στα χέρια της το πλεονέκτημα έδρας!

Η Φενέρ πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ και είχε 21 ασίστ για 7 λάθη, έναντι 16 ασίστ για 14 λάθη του Ολυμπιακού.

Ο Αϊζάια Κάνααν συνέχισε από εκεί που το άφησε στο πρώτο παιχνίδι, αφού ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-1, αναγκάζοντας τον Ιτούδη να ζητήσει τάιμ άουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιζαν υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση και πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο 8ο λεπτό (18-8), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-10!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 26-10 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως σε εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Φενέρμπαχτσε έκανε ένα επιμέρους 11-24, με 11 πόντους του Κάρσεν Έντουαρντς για το 37-34.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε καλά και το δεύτερο ημίχρονο (41-34), όμως ο Έντουαρντς συνέχιζε το… βιολί του (43-41), πριν φορτωθεί με 4ο φάουλ στο 26′ και ο Ολυμπιακός ξεφύγει ξανά με 8 πόντους (51-43).

Η Φενέρ απάντησε με ένα 2-8 (53-51), όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-51, με ένα απίθανο τρίποντο του Βεζένκοφ από το logo!

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 56-56 με ένα τρίποντο του Γκούντουριτς και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, μετά το… 0-1, με ένα τρίποντο του Χέις-Ντέιβις (56-59)!

Με το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι στη σειρά, ο Ντόρσεϊ έκανε το 58-63, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 9-0 για το 67-63, με 6 συνεχόμενους πόντους του ΜακΚίσικ.

Τα τελευταία 5:30 λεπτά

Ακολούθησαν ένα τρίποντο του Χέις-Ντέιβις (67-66), ένα τρίποντο του Σλούκα (70-66), ένα καλάθι του Μότλεϊ (70-68), ένα γκολ-φάουλ του Σλούκα (73-68) και ένα ακόμα τρίποντο του Χέις-Ντέιβις (73-71).

Ο Φαλ έβαλε 1/2 βολές (74-71) και ο Πιερ απάντησε με καλάθι και φάουλ, όμως έχασε τη βολή (74-73). Ο Μότλεϊ πέτυχε και αυτός καλάθι και φάουλ, αλλά έχασε τη βολή (74-75) και ο Σλούκας έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (76-75 στο 1:50).

Ο Μότλεϊ έκανε το 76-77, ο ΜακΚίσικ είχε 0/2 βολές, ο Ολυμπιακός έχασε δύο καθοριστικά αμυντικά ριμπάουντ και ο Γκούντουριτς έβαλε 1/2 βολές για το 76-78 στα 33”.

Ο Βεζένκοφ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ντόρσεϊ “πάγωσε” το “καυτό” ΣΕΦ (76-80). Ο Σλούκας μείωσε 78-80 στα 5.5”, ο Γκούντουριτς έβαλε 2/2 βολές (78-82) και η Φενέρ ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82.