Αν και βρέθηκε να χάνει μέχρι και με εννέα πόντους με τέσσερα λεπτά για τη λήξη, ο Ολυμπιακός επέστρεψε και με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη νίκησε με 70-68 την ΤΣΣΚΑ, στον ημιτελικό του Final 4 της Μαδρίτης, το 2015!

Ήταν 15 Μαΐου, σαν σήμερα, πριν από πέντε χρόνια, όταν ο Ολυμπιακός έκανε πάλι τη ζημιά στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Τι κι αν ο Βασίλης Σπανούλης άρχισε τον αγώνα με 11 άστοχα σουτ; Τι κι αν η ΤΣΣΚΑ με τον Δημήτρη Ιτούδη πλέον στο τιμόνι της, ήταν αποφασισμένη να πάρει την “εκδίκηση” για όσα της είχε κάνει στο πρόσφατο παρελθόν ο Ολυμπιακός;

Το έργο, ήταν πάλι το ίδιο! Δραματικό, με ανατροπή και νικητή τον Ολυμπιακό!

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 61-53 μπαίνοντας στα τέσσερα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο Σπανούλης που είχε όλους κι όλους δύο πόντους στην τρίτη περίοδο, πέτυχε 11 στην τέταρτη.

Οι οκτώ ήταν συνεχόμενοι για να γίνει το 63-61, 66-69!

Ο Ντε Κολό μείωσε με βολές 68-69 κι ο Κώστας Σλούκας έγραψε το τελικό 70-68 για τον Ολυμπιακό με 1/2 βολές!

Οι τέσσερις πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού στον ημιτελικό ήταν Έλληνες!

Ο Πρίντεζης πέτυχε 14, 13 ο Σπανούλης, 10 είχε ο Κώστας Σλούκας και 9 ο Ιωάννης Παπαπέτρου για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Για την ΤΣΣΚΑ, ο Νάντο ντε Κολό είχε πετύχει 18 πόντους.