Ολυμπιακός-Λάρισα Βεζένκοφ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λάρισα στο ΣΕΦ με 93-84 το Σάββατο, πριν πέσει στη μάχη των playoffs της Euroleague κόντρα στη Μονακό, τη Μ.Τετάρτη και τη Μ.Παρασκευή!

Ήταν ένα δυνατό τεστ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, απέναντι στην… απίθανη Λάρισα, που επί ημερών Φώτη Τακιανού στον πάγκο της, πήγε στο Φάληρο με οκτώ νίκες στους δέκα τελευταίους αγώνες της!

Κι είναι γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο τρόμαξε τον Ολυμπιακό, αφού προηγήθηκε και με 13 πόντους διαφοράς και με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, στάθηκε καταπληκτικά, κάνοντας έτσι ένα “δώρο” στον Ολυμπιακό, που ήθελε την “κόντρα” πριν από τους Γάλλους.

Ασφαλώς η διαφορά ποιότητας και βάθους πάγκου μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τέτοια, που όποτε πατούσε το γκάζι ο Ολυμπιακός, έστω και για μικρά διαστήματα, έπαιρνε αυτό που ήθελε.

www.allstarbasket.grΌμως η Λάρισα επιβεβαίωσε ότι έχει πολύ καλές αρχές ως ομάδα, έχει καλές μονάδες και θα μας απασχολήσει πολύ περισσότερο έως το τέλος της σεζόν. Κι εκτός των άλλων, έπαιξε στο ΣΕΦ χωρίς τον Θοδωρή Ζάρα και με τον Ντεβόντε Γκριν να αγωνίζεται μόλις 2:56.

Με τον Τζέιλεν Χάντσον να σημειώνει 13 από τους 15 πρώτους πόντους της ομάδας του στη Β΄περίοδο, η ομάδα του Τακιανού, προηγήθηκε με 37-24 μετά από 14 λεπτά αγώνα.

Το καμπανάκι χτύπησε για τον Ολυμπιακό, ο Μπαρτζώκας έβαλε τις φωνές κι οι παίκτες του αντιλήφθηκαν ότι πρέπει να προσπαθήσουν πολύ περισσότερο.

Το αποτέλεσμα ήταν να προλάβει ο Ολυμπιακός να προηγηθεί με 46-44 στο ημίχρονο.

Για οκτώ λεπτά στην τρίτη περίοδο, συνεχίστηκε το ίδιο έργο με τους “ερυθρόλευκους” να φτάνουν στο +21, 73-52 στο 27′, πριν μειώσει η Λάρισα στο δεκάλεπτο, 75-58.

Και συνέχισε και στην τέταρτη φτάνοντας πάλι κοντά στον μονοψήφιο αριθμό, διαφοράς,  (84-74)!

www.allstarbasket.grMε τρίποντο του καταπληκτικού Μάριν Μάριτς δε, έφτασε στο 86-79 με 2,5 λεπτά για το τέλος και στα 2 λεπτά για το τέλος, ο Μπαρτζώκας επανέφερε Βεζένκοφ και Γουόκαπ στο παρκέ!

Ο Μάριτς τελείωσε με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Χάντσον με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, κι ο Μούντι με 13 πόντους-6 ασίστ.

Για τον Ολυμπιακό ο Βεζένκοφ πέτυχε 22 πόντους, 15 ο Σλούκας, με 5 ασίστ, 12 ο Χασάν Μάρτιν.

Εκτός 12άδας, ήταν ο Κώστας Παπανικολάου.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84