Λούντζης

O Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο όμως συνέτριψε με 101-58 το Λαύριο, στο ΣΕΦ, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβηκαν ξανά στην κορυφή του Πρωταθλήματος με ρεκόρ 13-1, έχοντας αγώνα περισσότερο από τον Παναθηναϊκό (12-1), που νωρίτερα νίκησε με σκορ 70-58 τον Ηρακλή.

Από την άλλη πλευρά, το Λάυριο έπεσε στο 5-9 και παραμένει εκτός της πρώτης οκτάδας του Πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Γουόκαπ, που λόγω τραυματισμού δεν είχε παίξει ούτε κόντρα στην Εφές.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν σκορ και από τους 12 παίκτες τους, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (14π.), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13π.), Μιχάλης Λούντζης (12π.) και Λιβιό Ζαν-Σαρλ (12π., 12ρ.).

Πρώτος σκόρερ από την πλευρά των ηττημένων και μοναδικός διψήφιος ήταν ο Νίκος Περσίδης με 11 πόντους.

Το Λαύριο δεν χρησιμοποίησε τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη λόγω της συμφωνίας ανάμεσα στις δύο ομάδες, ενώ απουσίασε και ο τραυματίας Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου στα “Δύο Αοράκια”, που θα αρχίσει στις 20:00 της Παρασκευής, 18 Φεβρουαρίου.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων κράτησαν πανό και τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού, αλλά και του Θεόφιλου Μητρούδη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγώνα (13-5, 23-15, 26-18), όμως το Λαύριο ανέβαζε σταδιακά την απόδοσή του και μάλιστα προηγήθηκε με διαφορά τεσσάρων πόντων (36-40), λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (41-40).

Το Λαύριο έβγαλε πολλούς πρωταγωνιστές στο πρώτο ημίχρονο, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε κορυφαίο παίκτη τον Μιχάλη Λούντζη που έφτασε τους 11 πόντους σε 11 λεπτά, χωρίς να χάσει σουτ!

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, έσφιξαν πολύ την άμυνά τους και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 24 πόντους (70-46), παίρνοντας σκορ και από τους 12 παίκτες τους!

Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 29-6 και στο δεύτερο ημίχρονο 60-18, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με 101-58!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-40, 70-46, 101-58