Σαρωτικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 90-73 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ το βράδι της Παρασκευής στην 11η αγωνιστική της Euroleague κι επανήλθε στις νίκες φτάνοντας το ρεκόρ του στο 7-4.

Δύο μέρες μετά την ήττα από την Εφές και πριν υποδεχτούν τον Παναθηναϊκό, τη Δευτέρα στο Πρωτάθλημα, οι “ερυθρόλευκοι” όχι απλώς επανήλθαν σε καλές εμφανίσεις στην έδρα τους (7-0), αλλά έκαναν και επίδειξη ισχύος απέναντι στη Μακάμπι που ερχόταν “φορτσάτη” με 7-3!

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στον αγώνα ήταν ονειρεμένο! Ήταν τόσο εμφατικό κι αρκετό, να… τελειώσει τον αγώνα από νωρίς, αφού η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με τη διαφορά-ρεκόρ των 27 πόντων, 35-8, στην κορυφαία επίδοση για δεκάλεπτο στη διοργάνωση, από το 2000 και την καθιέρωση των δεκαλέπτων!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-0, η Μακάμπι μείωσε σε 11-6 κι έπειτα έγινε η “νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου”!

Βομβαρδισμός του καλαθιού των Ισραηλινών από παντού και με κάθε τρόπο. Τρίποντα, αιφνιδιασμοί, καρφώματα και στην άμυνα: Κλεψίματα, τρομερές άμυνες κοντά στη ρακέτα, από έναν “ισοπεδωτικό” Ολυμπιακό που φαινόταν όταν κάτι χρωστούσε, στην ίδια του την ομάδα, από το τελευταίο δεκάλεπτο με την Εφές!

Ο κόσμος στην εξέδρα ήταν εκστασιασμένος κι έδωσε κι άλλη ώθηση στον Ολυμπιακό που έκλεισε το πρώτο μέρος με 35-8.

Σε αυτό το διάστημα είχε 8/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 9-3 ριμπάουντ, 10 ασίστ για κανένα λάθος και 53 αξιολόγηση έναντι… 0 (ναι μηδέν) της Μακάμπι!

Στην πρώτη περίοδο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε από την πλευρά της, 3/13 τρίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές και 4 λάθη.

www.allstarbasket.grΒεζένκοφ, Ντόρσεϊ, Φαλ, Παπανικολάου, και ποιος δεν σκόραρε και ποιος δεν πρόσφερε στο πρώτο δεκάλεπτο, με εξαίρεση τον Γουόκαπ στο κομμάτι του σκορ, που προσηλωμένος στα καθήκοντά του, δεν πήρε καμία προσπάθεια!

Ακόμα κι ο νεοαποκτηθείς Κουίνσι Έισι, πρόλαβε να παίξει ένα δίλεπτο στο επικό πρώτο δεκάλεπτο, για να πάρει την πρώτη γεύση έπειτα από τόσο καιρό, αφού τελευταία φορά, είχε αγωνιστεί με τη… φανέλα της Μακάμπι πριν από σχεδόν 1,5 χρόνο.

Ο Ρόμαν Σόρκιν πέτυχε το πρώτο τρίποντο της Μακάμπι στη β’ περίοδο όταν άρχισε με 6-0 το Β’ δεκάλεπτο και προσπάθησε να βρει λίγο τα πατήματά της και να ξεφύγει… από την κατηφόρα του ΣΕΦ.

Τη βοήθησαν σε αυτήν την κατεύθυνση τα επιθετικά της ριμπάουντ, 12 συνολικά στο ημίχρονο, αν και σε κάποιο βαθμό υπήρχε εξήγηση, κι ας γκρίνιαζε ο Μπαρτζώκας, αφού οι Ισραηλινοί είχαν χάσει σχεδόν 30 σουτ στο πρώτο μισό του αγώνα.

Η διαφορά έφτασε ξανά στους 27 πόντους, όσο ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (51-24) που έκλεισε με το πρώτο εύστοχο καλάθι του Τζέιμς Νάναλι στον αγώνα, έπειτα από πέντε αποτυχημένες απόπειρες.

www.allstarbasket.grΌσο κι αν η Μακάμπι κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια, δεν περιόρισε την έκταση της διαφοράς στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο MVP της προηγούμενης αγωνιστικής, Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε το πρώτο του καλάθι μετά από σχεδόν 24 λεπτά αγώνα, αφού είχαν προηγηθεί 0/5 τρίποντα, 0/1 δίποντο, 3 λάθη, η άμυνα της Μακάμπι προσπάθησε να μην αφήσει ελεύθερα σουτ στον Ολυμπιακό, που είδε τα ποσοστά του, φυσιολογικά πλέον, να μειώνονται συγκριτικά με τα απίθανα του πρώτου μέρους.

Αυτό που δεν μειώθηκε όμως, όηταν η προσήλωση των παικτών του Μπαρτζώκα που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό κι ας μην τους έβγαναν… όλα, όπως στην αρχή.

Για αυτό η επιμονή εέφερε και τη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, στο τέλος της τρίτης περιόδου, 71-43 πριν μειώσουν οι Ισραηλινοί 71-45 στα 30 λεπτά αγώνα.

Μέχρι το τέλος του αγώνα ο  Μπαρτζώκας συνέχισε το rotation, προσπάθησε να δώσει λεπτά, ρυθμό και καλά πατήματα σε όσο το δυνατόν περισσότερους, που θα χρειαστεί στο ντέρμπι της Δευτέρας και καλύτερο “σύμμαχο” από την εξέλιξη του αγώνα, δεν θα μπορούσε να έχει!

Φυσικά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις έναν, ή ορισμένους παίκτες του Ολυμπιακού, έπειτα από τέτοια βραδιά.

Ενδεχομένως, το πιο δυνατό… χειροκρότημα την ώρα που πήγε στον πάγκο πήρε ο Μουστάφα Φαλ. Σε 29:08 κατέγραψε 12 πόντους με 5/8 προσπάθειες και 2/2 βολές, είχε 11 ριμπάουντ (6-5), 5 ασίστ (!), 2 κλεψίματα και 27 αξιολόγηση.

Ο ΜακΚίσικ πρόλαβε να γίνει ο πέμπτος “ερυθρόλευκος” με διψήφιο αριθμό πόντων με 11, πίσω από τους Σλούκα (18), Ντόρσεϊ (17), Βεζένκοφ (15π. με 6 ασίστ) και Φαλ (12).

Τα δεκάλεπτα: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73