Ολυμπιακός

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Μέγκα Μπέμαξ, στο πλαίσιο των φιλικών αγώνων που δίνει τις Δευτέρες για την ενίσχυση της μάχης κατά του κορωνοϊού και πήρε τη νίκη με 78-75.

Σε έναν αγώνα που βασικότερο στοιχείο του ήταν το εξωαγωνιστικό κομμάτι, μιας και η ΚΑΕ Ολυμπιακός μοίρασε δωροεπιταγές αλλά και μάσκες, βοηθώντας σημαντικά την προσπάθεια των υγειονομικών φορέων για να καταπολεμήσουν τον κορωνοϊό, η Μέγκα έδειξε ότι θα είναι ένας σκληρός αντίπαλος.

Μία νεανική ομάδα, με παίκτες που ξέρουν πολύ καλά το τί πρέπει να κάνουν μέσα στο παρκέ, έβαλε πολύ δύσκολα στους “ερυθρόλευκους”.

Ωστόσο, αυτός που έκλεψε την παράσταση ήταν ο Σιμόνοβιτς, ο 21χρονος φόργουορντ, ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Πετρούσεβ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η σέρβικη ομάδα κατάφερε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα να είναι μπροστά στο σκορ και μάλιστα διατήρησε μία διαφορά της τάξεως των 10 πόντων σχεδόν μέχρι την τέταρτη περίοδο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ όμως συνεχίζει να βρίσκεται σε δαιμονιώδη κατάσταση σημειώνοντας 20 πόντους και χαρίζοντας, μαζί με τον Άαρον Χάρισον (11 π) τη νίκη στους “ερυθρόλευκους”.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε για αρκετή ώρα τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη, ο οποίος μάλιστα, σημείωσε το καθοριστικό τρίποντο για να δώσει αέρα 6 πόντων στον Ολυμπιακό, στο τελευταίο λεπτό (78-72).

Πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στον αγώνα κόντρα στην εξαιρετικά φορμαρισμένη Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ (08/01).

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-45, 58-63, 78-75