Την πρώτη του φετινή ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός, με 76-81 από τη Μονακό στο κατάμεστο ΣΕΦ, στην 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι Μονεγάσκοι πέτυχαν φέτος τη νίκη που αναζητούσαν πέρυσι στον 5ο αγώνα των playoffs της EuroLeague!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπεσε στο 4-1 στη EuroLeague και πλέον έχει το ίδιο ρεκόρ με τη Μονακό.

Μετά το 9-0 σε όλες τις διοργανώσεις στην αγωνιστική περίοδο 2022-23, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στον πρώτο εντός έδρας αγώνα του με κόσμο στη διοργάνωση, αφού εκείνος με τη Ζαλγκίρις είχε γίνει κεκλεισμένων των θυρών.

Σακίλ ΜακΚίσικ (15π.), Σάσα Βεζένκοφ (13π., 7ρ.), Τζόελ Μπολομπόι (10π.), Κώστας Σλούκας (10π., 8ασ.) και Τόμας Γουόκαπ (10π.) ήταν οι… διψήφιοι σκόρερ του Ολυμπιακού.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Έλι Οκόμπο (23π.), Μάικ Τζέιμς (20π., 6ρ., 5ασ.), ενώ σημαντική συμβολή σε ένα σερί 0-10 είχε ο Τζόρνταν Λόιντ (10π., 5ασ.).

Μετά το 2-0 από τον Βεζένκοφ, ακολούθησε μια προσωπική μονομαχία του Γουόκαπ (6π.) με τον Μάικ Τζέιμς (9π.) που μονοπώλησαν το σκοράρισμα μέχρι το 8-9 (5′).

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 16-17, ενώ το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει με ένα μικρό ξέσπασμα να πάει στα αποδυτήρια με ένα +4 (37-33).

Ο ΜακΚίσικ έδωσε ενέργεια στους “ερυθρόλευκους” σε άμυνα και επίθεση και έφτασε τους 10 πόντους, όμως με 4/16 τρίποντα και 9 ριμπάουντ λιγότερα (13-22), ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να περιμένει κάτι καλύτερο από το +4.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με διαφορά 8 πόντων στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (41-33), όμως ο Τζόρνταν Λόιντ έκανε ένα σερί 0-10 και έβαλε ξανά μπροστά τους Μονεγάσκους (41-43).

Οι αλλαγές προβαδίσματος συνεχίστηκαν και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-56 με ένα τρίποντο του Οκόμπο.

Η Μονακό ξέφυγε με 12 πόντους στις αρχές της τελευταίας περιόδου (54-66, 56-68), όμως ο ΜακΚίσικ με τρίποντο μείωσε στους 6 (66-72 στα 4’50”).

Η διαφορά ξαναπήγε στους 10 (66-76) δια χειρός του εξαιρετικού Οκόμπο και ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81