Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να μπει στο πνεύμα του αγώνα με τη Μονακό αλλά όταν το έκανε “κατάπιε” τους Γάλλους με 86-65 κι έφτασε στο 6-2 στη Euroleague, πίσω από την πρωτοπόρο (7-1) Αρμάνι Μιλάνο!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 16 από τους 18 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο κι οι Ζαν Σαρλ (18π. οι 14 στο β’ μέρος!), Παπανικολάου (11), Γουόκαπ (11π.) Βεζένκοφ (10) ήταν οι πυλώνες της νίκης για τον Ολυμπιακό, μαζί φυσικά με τη συλλογική άμυνα στο δεύτερο 20άλεπτο που οδήγησε τη Μονακό σε πολλά λάθη και ρεσιτάλ κακών και άστοχων επιλογών.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, διεύρυνε το εντός έδρας αήττητο στους έξι αγώνες, προστατεύοντας τον παράγοντα έδρα που φέτος θα παίξει ακόμα μεγαλύτερο ρόλο στην κανονική περίοδο της Euroleague!

Ο Ολυμπιακός ήταν νωχελικός στην περιφερειακή του άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να αρχίσει η Μονακό με βομβαρδισμό τριπόντων και να προηγηθεί 16-9 μετά από 3:12 αγώνα!!!

Ο Μάικ Τζέιμς απάντησε με τρίποντο, σχεδόν από το logo και άλλες 2/3 βολές, όταν ο Ολυμπιακός αντέδρασε και το δεκάλεπτο τελείωσε με +10 για τους Γάλλους 27-17.

Ήταν προφανές ότι ο Ολυμπιακός έπρεπε να αλλάξει τη λογική του στην άμυνα.

Πίεσε την μπάλα, δεν άφησε τον Τζέιμς να οργώνει το παρκέ και σιγά-σιγά μάζεψε και τη διαφορά.

Αλλά ήταν άστοχος από την περίμετρο με 2/10 τρίποντα στο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια στο -3.

Ο Ντόρσεϊ είχε μόλις 2 πόντους με 0/2, αλλά πήρε το “όπλο” του στην τρίτη περίοδο.

Έβαλε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 45-43 με το πρώτο εύστοχο τρίποντό του, μετά από 3 άστοχες προσπάθειες και πέτυχε 8 από τους 13 πόντους της ομάδας του στο 13-3 που έκανε έως το 55-46, από 42-43.

Πλάι του, ο Σάσα Βεζένκοφ με άλλους 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, όπου η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κέρδισε το δεκάλεπτο με επιμέρους, 24-14!

Αν μάλιστα ο Ολυμπιακός δεν πετούσε στα σκουπίδια κι άλλες 5 βολές σε αυτό το διάαστημα (4/9 κι έκλεισε τα 30′ με 9/18) η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη μετά τα 4/8 τρίποντα στο δεκάλεπτο.

Η άνοδος των Σλούκα-Ζαν Σαρλ κι η συνέπεια του Παπανικολάου αύξησε το ρεπορτόριο της ελληνικής ομάδας στην επίθεση.

Με 5:52 για τη λήξη, το καλάθι και φάουλ του Ντόρσεϊ έστειλε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +14, 71-57 εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο στο ΣΕΦ για να ακολουθήσει νέο “γκολ-φάουλ”, από τον Ζαν Σαρλ για το 74-57 στο πεντάλεπτο!

Η Μονακό ήταν ήδη τρία λεπτά άποντη, έχοντας χάσει τη συγκέντρωση και την ψυχραιμία της, έχοντας 8/33 σουτ στο β’ μισό μαζί με 10 λάθη, ο κόσμος φώναζε “φέρε μας το ευρωπαϊκό” και άλλη μια αποστολή είχε έρθει εις πέρας από τους “ερυθρόλευκους” που πλέον πάνε με ρεκόρ 6-2 στην επόμενη, απαιτητική σειρά έξι αγώνων, πέντε εκ των οποίων είναι εκτός έδρας:

Με Ζενίτ (12/11), Εφές (17/11), Μιλάνο (26/11), Ούνικς (03/12), Ερυθρό Αστέρα (09/12) και μοναδικό εντός, αυτό με τη Μακάμπι στις 19 Νοεμβρίου.

Ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Άλφα Ντιαλό ήταν πρώτος σκόρερ της Μονακό με 12 πόντους, από 11 πέτυχαν Χολ, Άντζουσιτς, στους 7 έμεινε ο Μάικ Τζέιμς με 2/11 σουτ, αλλά 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65

Ολυμπιακός-Μονακό: To τρίποντο του Μάικ Tζέιμς σχεδόν από το logo (vid)

Ολυμπιακός-Μονακό: Η “τρέλα” των παικτών στα αποδυτήρια! (video)

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία

O Mουστάφα Φαλ είναι ο bwin MVP του Οκτωβρίου! (vid)

Ολυμπιακός: Την Κυριακή το πρωί στην Ελλάδα ο Κουίνσι Έισι

Μονακό: Με κεφάτο Μάικ Τζέιμς η πρωινή προπόνηση στο ΣΕΦ (pics&vids)