ΜακΚίσικ

Στον τελευταίο του αγώνα στην κανονική περίοδο της EuroLeague, ένας παθιασμένος Ολυμπιακός λύγισε με 73-66 την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα στο “καυτό” ΣΕΦ, για την 33η αγωνιστική.

Παρά τις απουσίες του Κώστα Σλούκα και του Μουστάφα Φαλ, η ομάδα του Μπαρτζώκα έφτασε σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα της φετινής διοργάνωσης, τουλάχιστον έως τώρα.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός (19-9) τερματίζει σίγουρα τρίτος, ενώ μπορεί να βγει και δεύτερος, εφόσον την άλλη Παρασκευή (8/4) χάσει η Ρεάλ Μαδρίτης (18-9) από την Μπάγερν Μονάχου, στην Ισπανία.

Όπως και να έχει την τελική του θέση, αλλά και τον αντίπαλό του στα playoffs, όπου έχει σίγουρα πλεονέκτημα, θα τα μάθει την επόμενη εβδομάδα.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν είχε στη διάθεσή του τους Μπράντον ΝτέιβιςΚόρι Χίγκινς, Πιέρ Οριόλα και Ρόκας Γιακουμπάιτις, ενώ επέστρεψε στη δράση ο Σερτάτς Σανλί.

Η Μπαρτσελόνα είχε “κλειδώσει” την πρώτη θέση, αλλά πάλεψε για τη νίκη.

Οι Καταλανοί είχαν επικρατήσει στις τρεις τελευταίες επισκέψεις τους στο ΣΕΦ, με την τελευταία εντός έδρας νίκη του Ολυμπιακού, μέχρι την αποψινή, να καταγράφεται στις 16 Νοεμβρίου 2016 με 59-52!

MVP του αγώνα ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ που πέτυχε 20 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ πρόσθεσε άλλους 13.

Πρώτοι σκόρερ της Μπαρτσελόνα ήταν οι Σανλί (13π.) και Μίροτιτς (11π.) ενώ ο Καλάθης είχε 7 πόντους και 5 ασίστ.

Με τους Σανλί και Καϊσέδο στην πεντάδα, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε 2-10 στο 4′. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα δικό του 8-2 και μείωσε σε 10-12, όμως οι Καταλανοί έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα.

Η Μπάρτσα ξέφυγε ξανά με 8 πόντους στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (13-21), όμως οι “ερυθρόλευκοι” δεν έχαναν την επαφή τους με το σκορ και μείωσαν σε 30-32 με τρίποντο του Ζαν-Σαρλ που ξεκίνησε βασικός στη θέση του Φαλ.

Ο Νικ Καλάθης διαμόρφωσε το 33-40 του ημιχρόνου με ένα τρίποντο από τα 9 μέτρα!

Η Μπαρτσελόνα τελείωσε το πρώτο εικοσάλεπτο έχοντας 10 επιθετικά ριμπάουντ έναντι μόλις ενός του Ολυμπιακού και τα συνολικά ριμπάουντ ήταν 10-24!

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε για πρώτη φορά με 9 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (38-47), όμως ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 10-0 και πήρε το πρώτο του προβάδισμα στον αγώνα (48-47 στο 29′), παρά το γεγονός ότι είχε μέχρι εκείνο το σημείο 9/19 βολές!

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα buzzer-beater τρίποντο του ΜακΚίσικ (51-48) και με ένα επιμέρους 18-8 των “ερυθρολεύκων” στην τρίτη περίοδο!

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν με ένα 0-4 το τελευταίο δεκάλεπτο (51-52) και οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο με το σκορ ισόπαλο 60-60.

Ο ΜακΚίσικ με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (62-60), ο Μίροτιτς ισοφάρισε (62-62), ο Βεζένκοφ έβαλε 2/2 βολές (64-62), ο Μίροτιτς είχε 1/2 (64-63), ο Γουόκαπ ευστόχησε σε τρίποντο (67-63), ο Παπανικολάου έκανε το 69-63 στο 1:04, ο Σανλί μείωσε 69-66 με τρίποντο στα 32”, ο ΜακΚίσικ έβαλε 2/2 βολές (71-66), ο Μάρτιν έκανε τάπα στον Καλάθη και ο ΜακΚίσικ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 73-66!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66.