Αν και γύρισε από το -12 με τρομερή προσπάθεια και άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο τέλος από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ με 74-76 την Πέμπτη στην 23η αγωνιστική της Euroleague!

Για μια ακόμα φορά, η υπερπροσπάθεια πήγε χαμένη, αφού ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στη… λεπτομέρεια της λεπτομέρειας και μια σειρά συγκυριών στα τελευταία δευτερόλεπτα:

-Όταν γλίστρησε ο Σλούκας στα 23” και στο 74-74 έχασε την προτελευταία επίθεση του Ολυμπιακού!

-Όταν οι διαιτητές υπέδειξαν φάουλ υπέρ του Χίγκινς στην αρχή προσπάθειάς του, που πήγε να τον πιέσει ο Ζαν Σαρλ. Ξεκάθαρα αμφισβητούμενο!

Ο Αμερικανός έκανε το 76-74, ο Μπαρτζώκας αποβλήθηκε με 2η τεχνική ποινή, αλλά ο Μίροτιτς έχασε τη βολή της!

-Και στο τέλος: Δύο χαμένα φόλοου, πριν το εύστοχο του Πρίντεζη αποδειχθεί από το replay εκπρόθεσμο!

Χωρίς τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός πάλεψε, με ηγέτη στο δεύτερο ημίχρονο τον Βασίλη Σπανούλη (12π.), τον σκόρερ ΜακΚίσικ (18π.), και την άμυνά του, αλλά στο… ροντέο του τελευταίου λεπτού πήρε κακό βαθμό!

Ο Ολυμπιακός άργησε να μπει στο πνεύμα του αγώνα και έχανε με 7-0 μετά από 90 δευτερόλεπτα με τον Καλάθη να ‘χει 3 πόντους-2 ασίστ και λίγο αργότερα 13-2.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο +12, 18-6 με 10 πόντους του Οριόλα σε 6:40 αγώνα!

Αφού μείωσε στους 9 στο δεκάλεπτο (12-21) ο Ολυμπιακός προσπάθησε να “χτίσει” γύρω από το επιθετικό του ριμπάουντ, στο οποίο σάρωνε, κυρίως με τον Οκτάβιους Έλις.

Ήταν όμως πολύ άστοχος από την περίμετρο κι έπρεπε να χάσει 9 τρίποντα πριν βρει το πρώτο και μοναδικό εύστοχο σε όλο το πρώτο μέρος με τον ΜακΚίσικ.

Τότε, μάλιστα ο Ολυμπιακός μείωσε στο 22-27, όταν πλησίασε περισσότερο την Μπαρτσελόνα περισσότερο από κάθε άλλη φορά στο 20άλεπτο, πριν ξεφύγει στο τέλος ξανά με +12, 40-28.

Από τα 1/12 τρίποντα του ημιχρόνου (30-40) ο Ολυμπιακός έδειχνε πού πονούσε.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο καθώς, μολονότι το τρίποντο είναι το τελευταίο που φημίζεται, έδωσε τεράστια ανάσα στην ομάδα του. Ειδικά όταν συνδυάστηκε με την άμυνα που έπαιξαν οι συμπαίκτες του και κράτησαν τους Καταλανούς σε δεκάλεπτο με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Κι αυτό ήταν το σημείο κλειδί για να γυρίσει ένας αγώνας όπου η επίθεση δεν ήταν το δυνατό του όπλο.

Παράλληλα με τη μαχητικότητα σε κάθε μπάλα! Στον αέρα, στο παρκέ, όπου βουτούσαν οι παίκτες των δύο ομάδων, οπουδήποτε! Σε ένα ματς λεπτομερειών κάτι τέτοια κάνουν και τη διαφορά!

Για αυτό και ο Ολυμπιακός πήρε για τα καλά το πάνω χέρι μολονότι δεν ξέφυγε ποτέ με διαφορά που θα του δώσει αέρα νίκης!

Ο ΜακΚίσικ έφτασε στα 3/5 τρίποντα με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 53-50 στη λήξη της τρίτης περιόδου! Κι έκανε το 4/6 ο Αμερικανός, (με τον υπόλοιπο Ολυμπιακό να έχει 1/16!) για το 56-50 στην αρχή της δ’ περιόδου, στο μεγαλύτερο ερυθρόλευκο προβάδισμα της βραδιάς!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε στο ίδιο διάστημα να κερδίζει το ρμιπάουντ, να μην αφήνει δεύτερες επιθέσεις στην Μπαρτσελόνα και να μαρκάρει ταυτόχρονα, αποτελεσματικά, το μακρινό της σουτ!

Ο Βασίλης Σπανούλης καθοδήγησε την ομάδα του σε όλο το διάστημα της επιστροφής και στο προσπέρασμα, με ώριμο παιχνίδι, χωρίς να ‘χει τραβηγμένες επιθέσεις και να καλύπτει ένα μεγάλο διάστημα που ο Σλούκας έψαχνε πάλι τον ρυθμό του.

Ο νέος ηγέτης του Ολυμπιακού, χτύπησε όμως στο κατάλληλο σημείο με το τρίποντο για το 790-67 στα 2:20 για το τέλος!

Κι ακολούθησαν άλλοι τέσσερις σερί πόντοι του αρχηγού του Ολυμπιακού για το 74-72 στα 65 δεύτερα με το θρίλερ να συνεχίζεται!

O Μίροτιτς ισοφάρισε 74-74, και στα 23 ο Κώστας Σλούκας σπατάτησε την επίθεση του Ολυμπιακού χάνοντας στο τέλος την μπάλα αφού γλίστρησε!

Ο Χίγκινς κέρδισε φάουλ στο ξεκίνημα της προσπάθειάς του, από τον Ζαν Σαρλ, που προκάλεσε τη διαμαρτυρία του Ολυμπιακού. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, ο Μίροτιτς έχασε τη βολή, αλλά ο Χίγκινς έκανε στα 6 δεύτερα το 2/2 για το 76-74 της Μπαρτσελόνα.

Ο Σπανούλης πέταξε στη λήξη στον Μάρτιν που αστόχησε, όπως και ο Σλούκας στο δεύτερο φόλοου, ενώ το τρίτο του Γιώργου Πρίντεζη, ενώ ήταν εύστοχο, έμελλε να είναι εκπρόθεσμο για δέκατα του δευτερολέπτου!

Ένας ακόμα αγώνας που γλιστρά από τα χέρια του Ολυμπιακού στο φινάλε, στη λεπτομέρεια και τον αφήνει πλέον στο 11-12 ρεκόρ, μετά από 23 αγωνιστικές, με την οκτάδα να αρχίζει να απομακρύνεται!

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76