Την πρώτη θέση στο φινάλε της κανονικής περιόδου της EuroLeague κατέκτησε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε της Μπασκόνια με 86-78 στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στο 24-10 και έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου της EuroLeague, με το format των 34 αγωνιστικών που ισχύει την τελευταία εξαετία!

Το κακό είναι ότι ποτέ η πρώτη ομάδα της κανονικής περιόδου δεν έχει κατακτήσει τη EuroLeague, από τότε που συμμετέχουν 18 ομάδες!

Η Μπασκόνια (18-16) θα προκριθεί στα playoffs μόνο εάν ηττηθεί αύριο η Ζαλγκίρις Κάουνας (18-15) από την αδιάφορη Μπάγερν στο Μόναχο.

Την πρόκριση εξασφάλισε και η Φενέρμπαχτσε, παρά την ήττα της από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι.

MVP για έναν ακόμα αγώνα ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ που έφτασε από το 25ο λεπτό στο νταμπλ-νταμπλ και τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Εξαιρετικός ο Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους από 4/5 τρίποντα και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας πρόσθεσε 15 πόντους και 6 ασίστ.

Ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε 29 πόντους με 7/15 τρίποντα για την Μπασκόνια, που είχε 10/35 τρίποντα και δεν εκμεταλλεύτηκε τα 16 λάθη του Ολυμπιακού.

Ο Ρόκας Γκιεντράιτις είχε 13 πόντους με 0/5 τρίποντα και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ντάριους Τόμπσον μέτρησε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε τρομερή άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 10-2 και με 17-8 στο 9′, βγάζοντας τους Βάσκους εντελώς εκτός ρυθμού.

Με οδηγό τον Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές αδυναμίες της Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 45-30 , λίγο πριν από το τέλους του ημιχρόνου (45-33).

Η Μπασκόνια είχε 4/18 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μάρκους Χάουαρντ να έχει 4/8 και τους υπόλοιπους 0/10!

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και οι Βάσκοι μείωσαν σε 48-40, όμως η απάντηση των “ερυθρολεύκων” ήταν άμεση (53-40), με τον Βεζένκοφ να φτάνει στο νταμπλ-νταμπλ (16π.,10ρ.) από το 25ο λεπτό!

Σε εκείνο το σημείο, ο Χάουαρντ πήρε… φωτιά και μείωσε σε 53-49, με ένα σερί 0-9 των φιλοξενούμενων.

Παπανικολάου και Σλούκας πέτυχαν συνεχόμενα τρίποντα και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (66-55).

Ο Παπανικολάου έφτασε τα 4/4 τρίποντα, ο Πίτερς ευστόχησε και αυτός από την περιφέρεια και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (72-55).

Η Μπασκόνια μείωσε στους 7 (80-73 στο 38′), όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και πλέον θα περιμένει ήττα της Ζαλγκίρις αύριο στο Μόναχο, για να προκριθεί στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78.

Ολυμπιακός-Μπασκόνια: Η photo gallery από το ΣΕΦ