Ολυμπιακός

Την ήττα με 83-79 γνώρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ από την Νεσίμπε Αϊντίν, στο πρώτο ματς για τη φάση των “16” του EuroCup Γυναικών.

H Εβίνα Σταμάτη με 20 πόντους συνέβαλε τα περισσότερα για την ομάδα του Πειραιά, ενώ στον αντίποδα, οι Καμίλε Νακικάιτε με 27 και οι Αλένα Κόατες με 20 έβαλαν τους 47 από τους 83 πόντους της Νεσίμπε.

Ο αγώνας

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες, ώσπου οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν το 18-21 σε 18-27 και 26-36, προτού ο Ολυμπιακός ψαλιδίσει ελαφρώς τη διαφορά.

Η Νεσίμπε έπαιξε καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ομοίως και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως μαρτυρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έβαλαν 17, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Από τα μισά της τρίτης περιόδου μέχρι τα μισά της τέταρτης, η τουρκική ομάδα είχε διψήφια διαφορά και έδειχνε ικανή να φύγει με πολύ καλό αποτέλεσμα από το ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός, όμως, κατάφερε στα τελευταία 02:30 λεπτά να περιορίσει την έκταση της ήττας, μετατρέποντας το 72-81 σε 79-83.

Αν μη τι άλλο, αυτό το επιμέρους 27-18 της τελευταίας περιόδου είναι άκρως ελπιδοφόρο εν όψει της ρεβάνς επί τουρκικού εδάφους που έχει προγραμματιστεί για τις 20 Ιανουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-43, 52-65, 79-83