Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός διεκδικούν από απόψε (11/06, 21:00) τον τίτλο του Πρωταθλητή Ελλάδας στη σειρά τελικών των playoffs, κι έρχονται από άλλες πέντε μεταξύ τους αναμετρήσεις στη σεζόν.

Οι δύο “μεγάλοι” του ελληνικού μπάσκετ αναμετρήθηκαν φέτος σε τρεις διαφορετικές διοργανώσεις, Πρωτάθλημα, Euroleague και Κύπελλο, στον τελικό, με τον Ολυμπιακό να έχει τέσσερις νίκες και τον Παναθηναϊκό μία.

Οι “πράσινοι” νίκησαν στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν, για το Πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ.

Ήταν 22 Νοεμβρίου όταν o Παναθηναϊκός νίκησε στο ΣΕΦ για τη Stoiximan Basket League με 81-76 με το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο (33-17) και πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς (24π.).

Ο Παπαπέτρου είχε 13 πόντους, ο Κασελάκης 11 και ο Σαντ Ρος 10.

allstarbasket.grΒεζένκοφ (19π., 10ρ.) και Φαλ (17π., 11ρ.) έκαναν νταμπλ-νταμπλ για τον Ολυμπιακό, που έπαθε μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο και τελείωσε τον αγώνα με 4/27 τρίποντα έναντι 10/28 του Παναθηναϊκού (7/10 στο τελευταίο δεκάλεπτο)!

Στις 23 Δεκεμβρίου ήρθε ο πρώτος αγώνας τους για τη Euroleague και ο Ολυμπιακός “απάντησε” με νίκη στο ΟΑΚΑ.

Νίκησε με 84-65, με τη σπουδαία εμφάνιση του Σακίλ ΜακΚίσικ (18π.), ενώ μεγάλη συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Ντόρσεϊ (18π.), Σλούκας (16π., 6ασ.), Βεζένκοφ (14π.).

Ο Νέντοβιτς πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, όμως είχε 6/15 σουτ και έκανε 6 λάθη. Κορυφαίος των “πρασίνων” ήταν ο Παπαγιάννης (14π., 11ρ., 5κοψ.), ενώ προσπάθησε μόνο στο πρώτο ημίχρονο ο Οκάρο Γουάιτ (7π., 5ρ.),

Η τρίτη φετινή τους συνάντηση έγινε στον τελικό Κυπέλλου, στο Ηράκλειο Κρήτης.

Στις 20 Φεβρουαρίου, επικράτησε ο Ολυμπιακός με 81-73  και κατέκτησε το τρόπαιο, χάρη στην άμυνά του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 23-6 για τον Ολυμπιακό!

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με 6 βολές, είχε 0/14 σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο (0/5 δίποντα, 0/9 τρίποντα) κι ο Ολυμπιακός, με ηγέτη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, καταλυτικούς τους Γουόκαπ-ΜακΚίσικ και με Βεζένκοφ-Μάρτιν ψηλούς, κατέκτησε το τρόπαιο!

-Ο Ντόρσεϊ τελείωσε με 21 πόντους, 7 στην τελευταία περίοδο, έναν περισσότερο δηλαδή από όλον τον Παναθηναϊκό σε αυτό το διάστημα!

-Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 18 πόντους-13 ριμπάουντ, 9 πόντους-4 ασίστ ο ΜακΚίσικ, 8 πόντους-4 ασίστ ο Γουόκαπ, ενώ 10 είχε ο Σλούκας που δεν αγωνίστηκε στην τελευταία περίοδο.

-Ο Νέντοβιτς πέτυχε 23 πόντους για τον Παναθηναϊκό, τους 19 στο πρώτο ημίχρονο, ο Παπαγιάννης είχε 10 πόντους με 5/5 προσπάθειες και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Οκάρο Γουάιτ πέτυχε 15 πόντους.

Στις 17 Μαρτίου, ήρθε η δεύτερη αναμέτρησή τους στη Euroleague, στο ΣΕΦ. Σε παράσταση για ένα ρόλο, ο Ολυμπιακός συνέτριψε 101-73 τον Παναθηναϊκό.

Προηγήθηκε με 38-13 στην πρώτη περίοδο κι έφτασε στην πολύ μεγάλη -και σε έκταση- νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Σλούκας (16π., 9ασ.), Βεζένκοφ (16π., 5ρ.), Φαλ (13π., 6ρ., 4ασ.), Παπανικολάου (13π., 4ρ.), Μάρτιν (13π.) και ΜακΚίσικ (10π., 7ρ., 6ασ.), ενώ από τους ηττημένους, που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Ιωάννη Παπαπέτρου, προσπάθησαν επιθετικά οι Μέικον (23π.), Παπαγιάννης (18π., 9ρ.) και Νέντοβιτς (16π.).

Η τελευταία τους συνάντηση, έγινε στις 11 Απριλίου στο ΟΑΚΑ για τη Stoiximan Basket League. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 68-62 σφραγίζοντας το απόλυτο πελονέκτημα έδρας στα playoffs.

Οι ΜακΚίσικ (18π.), Βεζένκοφ (13π., 15ρ.), Σλούκας (12π., 7ασ.) και Γουόκαπ (11π. και τρομερή άμυνα) έκαναν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό.

Πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν οι Νέντοβιτς (18π. με 7/17 σουτ), Παπαπέτρου (14π.) και Παπαγιάννης (10π., 8ρ.).

Το αποτέλεσμα, προκάλεσε σημαντικές ανακατατάξεις στον Παναθηναϊκό!

Την επομένη του αγώνα, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανακοίνωσε τις τεράστιες αλλαγές, καθώς “πλήρωσαν” την κακή πορεία, ο προπονητής Δημήτρης Πρίφτης και οι Διαμαντίδης, Παππάς, Τριαντόπουλος, ενώ ο Φραγκίσκος Αλβέρτης αρνήθηκε να αναλάβει άλλο πόστο κι επίσης αποχώρησε.

Την ίδια μέρα ανακοινώθηκε πώς ο Αργύρης Πεδουλάκης αναλαμβάνει τεχνικός διευθυντής και λίγο αργότερα έφερε πίσω στον πάγκο της ομάδας τον Γιώργο Βόβορα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Με Πρίντεζη και Παπαπέτρου το τρέιλερ των τελικών (vid)

Ολυμπιακός: Στην προπόνηση Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος

Παναθηναϊκός: Με πλήρη σύνθεση στο ΣΕΦ για τον πρώτο τελικό

Λαρεντζάκης: Με κόσμο και τεράστιο κίνητρο για το Πρωτάθλημα

Γουάιτ: Η πιο μεγάλη στιγμή της σεζόν

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Οι αριθμοί πριν από τους τελικούς των playoffs

Ολυμπιακός: “Dress code” και στους τελικούς (vid)

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Οι 19οι τελικοί “αιωνίων”

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Το πλήρες πρόγραμμα των τελικών