Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο (62-40) και νίκησε άνετα με 104-85 το Περιστέρι του Μίλαν Τόμιτς στο ΣΕΦ, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο άλλοτε αρχηγός του Ολυμπιακού και νυν προπονητής του Περιστερίου, επέστρεψε για δεύτερη φορά στο Φάληρο, ως αντίπαλος, αφού είχε κοουτσάρει σε φιλικό αγώνα τον Ερυθρό Αστέρα, απέναντι στην πρώην ομάδα του. Ο Τόμιτς χειροκροτήθηκε όμως ο Ολυμπιακός του Μπαρτζώκα δεν τον… λυπήθηκε!

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 15-1 και συνεχίζει το… κυνήγι του Παναθηναϊκού (16-1), ενώ το Περιστέρι έπεσε στο 8-9.

Οι “αιώνιοι” θα λύσουν τις διαφορές τους όσον αφορά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου στο μεταξύ τους ντέρμπι στις 11 Απριλίου, στο ΟΑΚΑ.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρατάχθηκαν χωρίς τους Κώστα Σλούκα και Μουσταφά Φαλ λόγω αδιαθεσίας. Το Περιστέρι αγωνίστηκε χωρίς τους Κόζι, Χρυσικόπουλο λόγω ίωσης, ενώ απουσίασε και ο Χρηστίδης λόγω της συμφωνίας των δύο ομάδων στο πλαίσιο του δανεισμού του παίκτη.

Ο Ολυμπιακός είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και το Περιστέρι τέσσερις. Αυτή ήταν η έβδομη κατοστάρα των “ερυθρολεύκων” στη φετινή Stoiximan Basket League.

Θυμίζουμε ότι ακολουθεί ο τελευταίος αγώνας του Ολυμπιακού στην κανονική περίοδο της EuroLeague, κόντρα στην πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, την Παρασκευή στο ΣΕΦ (1/4, 21:00).

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε από 31 πόντους σε καθένα από τα πρώτα δύο δεκάλεπτα και έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας στο πρωτάθλημα με τους 62 πόντους που πέτυχε στο πρώτο εικοσάλεπτο (62-40).

Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας 13/16 δίποντα, 11/18 τρίποντα και 18 ασίστ, ενώ η διαφορά είχε φτάσει μέχρι τους 23 πόντους (59-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατέβασε ταχύτητα, όμως η διαφορά έφτασε μέχρι τους 29 πόντους (77-48), με τους δύο προπονητές να κάνουν πολλές δοκιμές και τον Μίλαν Τόμιτς να ρίχνει από νωρίς στο παρκέ τους νεαρούς Μπιλάλη και Ζούγρη.

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας θύμιζε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε στο παρκέ τον Σωτήρη Οικονομόπουλο και ο Μίλαν Τόμιτς τους έφηβους Φύτρο και Φίλιππα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην έβδομη κατοστάρα του στη φετινή Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 62-40, 89-65, 104-85.