Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη στην EuroLeague Γυναικών, αφού η Πολκοβίτσε της Άρτεμις Σπανού πέτυχε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ για το τελικό 70-83.

Η πιο έμπειρη Πολκοβίτσε, πέρασε στην αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, στερώντας από τον Ολυμπιακό τη νίκη για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων της EuroLeague Γυναικών.

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση της Μέγκαν Γκούσταφσον με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, οι “ερυθρόλευκες” δεν κατάφεραν να απαντήσουν στο ξέσπασμα των Πολωνών.

Αντίθετα, η Άρτεμις Σπανού έκανε πράγματα και θαύματα για τις νικήτριες έχοντας 27 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Oι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκίνησαν καλύτερα στο ΣΕΦ, καθώς μετά το 6-6 έπειτα από 3′ παιχνιδιού, “έχτισαν” διαφορά υπέρ τους για το 22-14 στο 10′.

Η Γκούσταφσον βγήκε μπροστά για τις “ερυθρόλευκες” στη δεύτερη περίοδο, όταν η Πολκοβίτσε είχε περιοριστεί από την άμυνα του Ολυμπιακού, ωστόσο η Σπανού είχε απαντήσει για τις φιλοξενούμενες με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 35-37.

Στην επανάληψη η Σπανού, συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς την ώρα που ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει μόλις 13 πόντους. Με τις φιλοξενούμενες να βρίσκονται στο +16 (48-64 στο 30’) οι “ερυθρόλευκες” έπρεπε να κάνουν την υπέρβαση στο φινάλε.

Παρότι, οι γηπεδούχες κατάφεραν να μειώσουν σε 65-76 στο 37′, η Πολκοβίτσε είχε ήδη βάλει… πλώρη για το 2/2 στην EuroLeague και κάπως έτσι έφυγαν με “διπλό” από το ΣΕΦ για το τελικό 70-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-37, 48-64, 70-83