Ο Ολυμπιακός νίκησε με 74-68 τη Ρεάλ Μαδρίτης το βράδι της Παρασκευής στη 2η αγωνιστική της Euroleague στο ΣΕΦ κι έφτασε στο 2-0 το ρεκόρ του αφήνοντας πολλές υποσχέσεις!

Παίζοντας αυτό που χρειάστηκε και με πολύ καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πιστοποίησε τη φετινή αλλαγή σελίδας της, κι ας είναι νωρίς, κι ενθουσίασε 8.000 κόσμο που βρέθηκε στο ΣΕΦ!

Παρά τα 1/7 τρίποντα, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε πάλι double double με 16 πόντους-10 ριμπάουντ, τα 5 επιθετικά, 12 πόντους πρόσφερε ο Ντόρσεϊ, από 9 Παπανικολάου, Σλούκας και 8 ο πολύτιμος και στις δύο πλευρές του γηπέδου, Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Με έμφαση στην άμυνα, ώστε να περιορίσουν τα δυνατά σημεία του αντιπάλου, Ολυμπιακός και Ρεάλ μπήκαν στον αγώνα με πολύ σαφή προσανατολισμό, κόντρα στο… θέαμα και το up tempo που αναμφίβολα μπορούν να προσφέρουν.

Μεγάλη προσήλωση στο στόχο, στο πλάνο των προπονητών, στην “εξολόθρευση” του αντίπαλου, πρόσφεραν ένα φτωχό δεκάλεπτο (13-10).

Ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, άλλαξε το ρυθμό, κι όχι μόνο της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά του αγώνα.

Με αυτοπεποίθηση έφτανε σε προσωπικά καλάθια, καθοδηγούσε την ομάδα του, “τάιζε” τον Ταβάρες ή τον Πουαριέ και το παιχνίδι απέκτησε ταχύτητα.

Ο Ολυμπιακός με τη γνωστή πλέον εικόνα, του μεγάλου rotation, πήρε λίγα… από πολλούς και εάν ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος από τα 6.75μ., θα διατηρούσε το προβάδισμα που έδειχνε να κατέχει στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μισού. Όχι πώς η Ρεάλ τα πήγε καλύτερα από την περίμετρο, με 1/9.

Όμως προηγήθηκε 36-35 στην ανάπαυλα.

Κόντρα στις “ταμπέλες” του μέτριου έως κακού σουτέρ, ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε τη λύση στην τρίτη περίοδο όταν με δύο τρίποντα, ένα εκ των οποίων με φάουλ, ανάγκασε τη Ρεάλ να ανοίξει κάπως τη ρακέτα της στην άμυνα, με αποτέλεσμα να βρει διαδρόμους ο Βεζένκοφ και να συνεχίσει να προσφέρει πόντους στον Ολυμπιακό.

Με σκληρή προσπάθεια η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπέρασε στα 30 λεπτά με 54-52.

Ο Βεζένκοφ είχε 0/5 τρίποντα για 32 λεπτά μέχρι να βάλει το πρώτο και να σηκώσει στο πόδι στο ΣΕΦ. Τα… ντεσιμπέλ ανέβασε με το back to back τρίποντό του ο Λαρεντζάκης με τον Ολυμπιακός να προηγείται 62-56 με επτά λεπτά για το τέλος!

Ο Ολυμπιακός είχε πλέον το μομέντουμ, με τον Μάρτιν να κάνει το γκολ φάουλ και μετά από καλάθι του Γουίλιαμς Γκος ο Ντόρσεϊ να ευστοχεί σε νέο τρίποντο και την ελληνική ομάδα να φτάνει στη μέγιστη διαφορά των πόντων (10) με 68-58 και 5:02 για το τέλος του αγώνα.

Με τρία λεπτά για τη λήξη, η διαφορά έφτασε στους 11, 70-59, με την άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο, να συμπληρώνει άριστα το επιθετικό παιχνίδι των “ερυθρόλευκων”.

Μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να συντηρήσει το προβάδισμα-νίκης, από την άμυνά του.

Ο Γουίλιαμς Γκος βγήκε μπροστά για τη Ρεάλ που μείωσε 71-65, όμως ο Ολυμπιακός είχε χτίσει ήδη τη διαφορά ασφαλείας για να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση και να σπάσει το αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης μετά από επτά νίκες σε ισάριθμους αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις!

Tα δεκάλεπτα: 13-10,  35-36, 54-52, 74-68