Το δεύτερο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να βρεθεί στο Final-4 του Κάουνας επιδιώκει απόψε (28/4, 21:30) στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, στο Game 2 των playoffs της EuroLeague.

Με την  ίδια “συνταγή” της πρώτης του νίκης την Τετάρτη, με 79-68 και τη συγκέντρωση που απαιτούν τέτοιου είδους αγώνες, ο Ολυμπιακός κρατά την τύχη στα χέρια του, στο δρόμο για τη δεύτερη συνεχόμενη παρουσία του σε Final-4.

Όπως τόνισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας σε αυτούς τους αγώνες, “μετράει κάθε κατοχή”, ενώ έφερε το παράδειγμα της τρίτης περιόδου, του πρώτου παιχνιδιού, ως υπόδειγμα καλής κυκλοφορίας της μπάλας και κυρίως, της υπομονής μέχρι να βρεθεί ο ελεύθερος παίκτης για να σουτάρει.

Ήταν το δεκάλεπτο που ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη διαφορά, με επιμέρους σκορ 26-16, με τον Αϊζάια Κάνααν να ευστοχεί σε πέντε τρίποντα.

Η ελληνική ομάδα δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών, ενώ η Φενέρμπαχτσε δεν έχει ενημερώσει για το ενδεχόμενο να δούμε σε αυτόν τον αγώνα τον Σκότι Γουίλμπεκιν που δεν έπαιξε την Τετάρτη.

Όπως επανέλαβε την Πέμπτη ο Δημήτρης Ιτούδης, στόχος της ομάδας του είναι να μη χάσει τη συγκέντρωσή της, όπως συνέβη στην τρίτη περίοδο.

Η Φενέρμπαχτσε συμπλήρωσε την Τετάρτη έξι συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες στη διοργάνωση. Από τις 23 Φεβρουαρίου έχει να νικήσει εκτός Τουρκίας, όταν επιβλήθηκε με 97-94 της Παρτιζάν στο Βελιγράδι.

Φέτος, δε, έχει χάσει και στους τρεις αγώνες της από τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Λότερμοσερ, Γιαβόρ, Βίλιους.

Ο αγώνας Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Novasports Prime.

Στον άλλον αγώνα της ημέρας, η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει στις 21:00 τη Ζαλγκίρις Κάουνας με στόχο να ζευγαρώσει τις νίκες της στο δρόμο για το τρίτο της συνεχόμενο Final-4.

Ο αγώνας Μπαρτσελόνα-Ζαλγκίρις Κάουνας μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Novasports 4.

EuroLeague: Το πανόραμα των playoffs

Μπαρτζώκας: Κάθε κατοχή μετράει (pics)

Λαρεντζάκης: Με την ίδια ενέργεια κι αποφασιστικότητα

Ολυμπιακός: Η photo gallery από την προπόνηση της Πέμπτης

Ιτούδης: “Στην τρίτη περίοδο χάσαμε τη συγκέντρωση και τη συνοχή μας”

Έτσι “εκτέλεσε” τη Φενέρμπαχτσε και έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός (vid)

Μπαρτζώκας: “Ο Κάνααν ήταν σπουδαίος στα σουτ, ακόμα πιο δύσκολο το Game 2”

Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε: H photo gallery από το “καυτό” ΣΕΦ