Ένας άλλος Ολυμπιακός, καμία σχέση με τον προ εβδομάδας του Αστρομπάλ, εμφανίστηκε την Παρασκευή (11/10) στο ΣΕΦ και “κατάπιε” την ισπανική Βαλένθια με 89-63 στη 2η αγωνιστική της Euroleague!

Σε μια περίεργη, έως δύσκολη περίοδο για τον Ολυμπιακό, με την αλλαγή προπονητή, οι “παλιοσειρές” ανέλαβαν δράση για να δείξουν στους νέους το δρόμο, πρώτα της επιβίωσης και κατόπιν της μεγάλης επιστροφής.

Ο Βασίλης Σπανούλης, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Γιώργος Πρίντεζης, με… μπόνους τον νεοφερμένο Λιθουανό, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, ήταν τα σημεία αναφοράς μιας εκκωφαντικής εμφάνισης, απέναντι στη δύσμοιρη Βαλένθια, που βρέθηκε σε λάθος… χρόνο και τόπο, τη λάθος στιγμή!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακή αφού μετά από 2:07 αγώνα προηγήθηκε με 11-0! Η Βαλένθια επέστρεψε από το πρόωρο τάιμ άουτ και βρήκε το μακρινό σουτ, και για αυτό δεν επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να συνεχίσει να μεγαλώνει τη διαφορά.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν καλά επιθετικά, με ηγέτη τον Σπανούλη έβρισκε διαρκώς λύσεις, πότε με τον Μιλουτίνοβ και πότε με τον Κουζμίνσκας (7π. σε 4:23 συμμετοχής στην α’ περίοδο!)

Έφτασε δε στο δεκάλεπτο στους 31 πόντους, τους μισούς από όσους πέτυχε σε όλο το ματς της πρεμιέρας με τη Λυών έχοντας καλά ποσοστά, πέντε επιθετικά ριμπάουντ και καλή άμυνα στη ρακέτα του.

Μόνο το τρίποντο της Βαλένθια δεν “τιθάσεψε” αφού οι Ισπανοί είχαν 5/9 και για αυτό η διαφορά ήταν στους 9 πόντους στο δεκάλεπτο (31-22), με τους φιλοξενούμενους να έχουν… μηδέν (0) ασίστ!

O Μιλουτίνοβ ήταν συγκλονιστικός, απόλυτος κυρίαρχος, ειδικά στη ρακέτα της Βαλένθια, καθώς ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με επτά επιθετικά ριμπάουντ, εννέα στο σύνολο, πέραν από τους 13 πόντους του. Όταν στην εξίσωση της Β’ περιόδου, μπήκε και ο Κώστας Παπανικολάου, η Βαλένθια έμοιαζε με σάκο του μποξ!

Ο Έλληνας φόργουορντ πέτυχε 9 πόντους με 100% ευστοχία… από παντού κι η διαφορά εκτοξεύτηκε! Ξεπέρασε τους 20 πόντους με το τρίτο τρίποντο του Σπανούλη (11π. στο α’ μέρος) με 3:49 για το ημίχρονο και έφτασε με το δεύτερο τρίποντο του Παπανικολάου στους 24, 54-30 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το πάθος των παικτών του Ολυμπιακού να δείξουν ότι η εικόνα της περασμένης εβδομάδας στη Λυών, ήταν πλασματική φάνηκε και στην τρίτη περίοδο.

Διότι ενώ… τα έβαζαν από παντού, με “κλειστά μάτια” που λέει κι ο τίτλος, δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια στην άμυνα.

Κράτησαν τη Βαλένθια σε πολύ χαμηλά επίπεδα, δεν της επέτρεψαν να ανασάνει και για αυτό το… βιολί παρέμεινε ίδιο στη Γ΄περίοδο.

Έφτασε δε στους 28 πόντους, 72-44 στο 30:00, με τους παίκτες του Κεστούτις Κεμζούρα να έχουν άριστες επιλογές, καταπληκτικά ποσοστά, κι ασίγαστη επιθυμία να δείξουν ακόμα περισσότερα!

Στην τελευταία περίοδο και με τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους, ο προπονητής του Ολυμπιακού έδωσε παραπάνω χρόνο στους πιο νέους παίκτες του Ολυμπιακού.

Ο Κέβιν Πάντερ, ήταν ο πρωταγωνιστής επιθετικά, κι έγινε ο έκτος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, η άμυνα ελαφρώς χαλάρωσε αλλά η εικόνα παρέμεινε ίδια.

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ, έχει βαθιά στηρίγματα, δεν μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να γίνει κομπάρσος στη Euroleague κι η σεζόν, βρίσκεται μόλις στην αρχή της!

Το τελικό 89-63 του δίνει ώθηση για τη συνέχεια, που περιμένουμε με τεράστιο ενδιαφέρον!

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 54-30, 72-44, 89-63