O Βασίλης Σπανούλης έκανε φετινό ρεκόρ πόντων και ο Ολυμπιακός  νίκησε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 75-61 την Παρασκευή στο ΣΕΦ για την 29ς αγωνιστική της EuroLeague.

Αν και βρέθηκε να χάνει έως και 17 πόντους σε ένα πολύ κακό πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός συνήλθε στο δεύτερο ημίχρονο μάζεψε τη διαφορά και ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε το σύνθημα για τη δεύτερη σερί νίκη της ομάδας του.

Πέτυχε 11 από τους 16 πόντους του στην τελευταία περίοδο και μαζί με τους Σάσα Βεζένκοφ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη αλλά και τον Σακίλ Μακ Κίσικ, κυρίως στην τρίτη περίοδο, οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην ανατροπή!

Η άμυνα του Ολυμπιακού που δέχτηκε 28 πόντους στην πρώτη περίοδο, επέτρεψε μόλις 5 πόντους στη Ζενίτ στην τελευταία, και συνολικά 20 στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 13-16, ενώ η Ζενίτ είναι όγδοη με 16-12 αλλά αρχίζει να νιώθει την καυτή ανάσα της Μπασκόνια!

Η Ζενίτ άρχισε πολύ καλά τον αγώνα και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του Μπαρτζώκα στην αρχή.

Δείτε πώς τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού απέφεραν ισάριθμους αιφνιδιασμούς κι εύκολα καλάθι της Ζενίτ με τον Πονίτκα για το 9-17!

Κι αμέσως μετά, ήλθαν δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πάνγκος, ο οποίος έφτασε στα 4/4 για να προσθέσει άλλο ένα ο Ρίβερς και το σκορ να πάει στο 26-11 για την ομάδα του Πασκουάλ, που είχε 6/10 από τα 6.75μ.!

Σαν να μην έφτανε αυτό στον Ολυμπιακό, ήλθε κι ο Ντμίτρι Κβοστόβ, ο οποίος είχε 0/5 τρίποντα σε όλη τη σεζόν να βάλει δύο… συνεχόμενα!

Απέμεναν 3:41 κι η Ζενίτ βρισκόταν πλέον στο +17, 39-22.

Ο Λαρεντζάκης με τον Σπανούλη έσωσαν τα προσχήματα με την καλύτερη ομαδική άμυνα, παράλληλα. Ο Ολυμπιακός μείωσε 30-39 για να τελειώσει το ημίχρονο με 30-41.

H ανάπαυλα φαίνεται να έδρασε ευεργετικά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο ΜακΚίσικ (2π. στο πρώτο μισό) πέτυχε 7 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, ο άποντος στο ημίχρονο Σάσα Βεζένκοφ πέτυχε 11 πόντους, ο Κώστας Σλούκας καθοδήγησε σωστά και με υπομονή την ομάδα του και το κυριότερο: Ο Ολυμπιακός δεν έκανε λάθη όπως στην αρχή.

Για την ακρίβεια, στην τρίτη περίοδο δεν έκανε κανένα λάθος και για αυτό επέστρεψε για τα καλά στον αγώνα, πλησιάζοντας στους δύο πόντους, 50-52.

Μάλιστα, εάν ο Πάνγκος δεν πετύχαινε τέσσερις πόντους στο τέλος, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε ακόμα και να προσπεράσει!

Δείτε το 10-0 σερί που έκανε ο Ολυμπιακός μετατρέποντας το 35-50 σε 45-50:

Πλέον ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό, αυτοπεποίθηση και είχε κόψει τον αέρα της Ζενίτ.

Για αυτό προσπέρασε στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου, 60-56 με τους Σπανούλη-ΜακΚίσικ!

Ο Σπανούλης πλέον είχε ζεσταθεί για τα καλά, και με το τρίποντό του για το 63-59 είχε επτά από τους 9 πόντους του Ολυμπιακού στην αρχή του δεκαλέπτου!

Δείτε το τρίποντο του αρχηγού του Ολυμπιακού:

Η καλή ομαδική άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να αποδίδει, η ρωσική ομάδα δεν έβρισκε τρόπο να σκοράρει, η ρακέτα των “ερυθρόλευκων’ ήταν αδιάβατη και πλέον η διαφορά έπαιρνε μόνο ανοδική πορεία.

Με τη συμβολή του πολύτιμου και πάλι Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο Ολυμπιακός έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον αγώνα, κρατώντας σε μόλις 5 πόντους τη Ζενίτ στην τελευταία περίοδο με τελικό σκορ 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61