Το δίδυμο Νικ Καλάθη-Ντίνου Μήτογλου έκανε ονειρεμένη εμφάνιση και ο Παναθηναϊκός πήρε ένα “χρυσό” διπλό στο Καλίνιγκραντ με 106-102 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην παράταση (κ.α. 89-89)

Ο Νικ Καλάθης πέτυχε 22 πόντους και έδωσε 17 ασίστ (ατομικό ρεκόρ), ενώ ο Ντίνος Μήτογλου έκανε πέντε ρεκόρ καριέρας και ισοφάρισε άλλα τρία, τελείωσε με 25 πόντους (11/15 διπ.) και 16 ριμπάουντ (τα 8 επιθετικά) βάζοντας φαρδιά πλατιά τη δική του υπογραφή στη 10η φετινή νίκη του Παναθηναϊκού!

Ο Τζίμερ Φριντέτ πέτυχε 7 πόντους με 100% έπειτα από 3:11 αγώνα, αλλά όταν ο Ρικ Πιτίνο ψήλωσε το σχήμα, ο Παναθηναϊκός έχασε το ρυθμό και το μικρό του προβάδισμα. Βρέθηκε μέχρι και επτά πόντους πίσω, 22-15 με τον Ντάνιελ Χάκετ να συνεχίζει… καυτός από την προηγούμενη αγωνιστική που έκανε ρεκόρ καριέρας.

Όμως ο Ντίνος Μήτογλου ήταν η “ασφάλεια” του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Έκανε καταπληκτικό ματς, είχε 15 πόντους με 7/9 σουτ και 1/2 βολές και τεράστια συμβολή στο ριμπάουντ με 7, εκ των οποίων τα πέντε επιθετικά!

Για αυτό και οι “πράσινοι’ δεν μειονεκτούσαν αισθητά, όπως στην πλειονότητα των αγώνων τους, σε αυτό το κομβικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Η ΤΣΣΚΑ έμεινε σε κοντινή απόσταση στο ημίχρονο χάρη στο μακρινό της σουτ. Μέχρι και ο Μπόλομποϊ πέτυχε τρίποντα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε 8/15 στο 20άλεπτο όπου βρέθηκε να χάνει με 45-49.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο. Μήτογλου και Γουάιλι συνέβαλλαν ώστε να προηγηθεί με 11 πόντους διαφοράς, 58-47 μετά από 3,5 λεπτά στην Γ’ περίοδο, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι παίκτες του Πιτίνο δεν έκαναν σωστή διαχείριση του αγώνα.

Ο Μάικ Τζέιμς “πήρε φωτιά” πέτυχε 12 πόντους στη Γ’ περίοδο κι η ΤΣΣΚΑ επέστρεψε πολύ γρήγορα για να προσπεράσει με 63-62 και 66-64, τέσσερα λεπτά έπειτα από το μεγαλύτερο προβάδισμα του Παναθηναϊκού!

Οι “πράσινοι” δεν έκαναν προσπάθεια να ανακόψουν τον τρελό ρυθμό του αγώνα, είχαν όλα κι όλα μόλις δύο φάουλ στην τρίτη περίοδο και φτάνοντας στα 12/22 τρίποντα, με τον Ντάνιελ Χάκετ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, η ΤΣΣΚΑ ήταν πάλι στο κόλπο της νίκης. Το δεκάλεπτο τελείωσε 69-69 αλλά ο Παναθηναϊκός είχε πετάξει στα σκουπίδια μια μεγάλη ευκαιρία!

Οι εμπνεύσεις του Νικ Καλάθη με κύριο αποδέκτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου (14π. συνολικά, 8π. στο Δ’ δεκάλεπτο) κράτησαν ζωντανό τον Παναθηναϊκό που γύρισε από το 87-81 στα 2:40. Ο Νικ Καλάθης με τρίποντο, από ασίστ του Μήτογλου, ισοφάρισε 89-89 με τρίποντο, ενώ νωρίτερα είχε 1/5 από τα 6.75!

Ο Τζέιμς έκανε βήματα στα 2 δευτερόλεπτα και στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού στην κανονική διάρκεια αγώνα, ο Μήτογλου έχασε από τα πλάγια, κι απόσταση 5,5 μέτρων το τελευταίο σουτ για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στην παράταση!

Το 2ο τρίποντο του Γουέσλι Τζόνσον έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό στην παράταση και ο Νικ Καλάθης με ένα ακόμα δικό του έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +5, στο έξτρα πεντάλεπτο, 97-92 με 2:30 για τη λήξη!

Ο Μήτογλου με τον Καλάθη έβαλαν και στο τέλος την υπογραφή τους στο μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού, με τα εύστοχα ζευγάρια βολών τους. Ο Μήτογλου έκανε το 100-95, ο Καλάθης το 102-95 με 38 δεύτερα και η νίκη πλέον ανήκε στην ομάδα του Ρικ Πιτίνο!

Ο Μάικ Τζέιμς (30π.) μείωσε με τρίποντο στο 100-103, ο Καλάθης είχε 1/2 βολές για το 100-104 και ο Χάκετ (24π.) μείωσε στα 5 δεύτερα σε 102-104 με βολές. Ο Τζίμερ Φριντέτ (15π.) με δύο βολές στα 2 δεύτερα διαμόρφωσε το τελικό 106-102 του Παναθηναϊκού!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-49, 69-69, 89-89 (κ.α.), 102-106 (παρ.)