Ο Παναθηναϊκός έβγαλε όλη του τη… δίψα από την αγωνιστική απραξία 24 ημερών στον πρώτο ημιτελικών των playoffs, το βράδυ της Τετάρτης (29/5) στο Περιστέρι, όπου νίκησε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με 91-68 κι έκανε το 1-0.

Μολονότι είχε χάσει στην κανονική περίοδο στο “Ανδρέας Παπανδρέου” -δίχως τον Καλάθη- αυτή τη φορά η ομάδα του Ρικ Πιτίνο επέβαλε την κυριαρχία της σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έδειξε ότι είναι το φαβορί για την πρόκριση στους τελικούς.

Η δύναμη του Παναθηναϊκού στη ρακέτα έπαιξε τον σημαντικότερο ρόλο στη διαμόρφωση των ισορροπιών του αγώνα.

Το Περιστέρι δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους στη ρακέτα του Παναθηναϊκού, αναλώθηκε σε πολλά μακρινά σουτ, τα οποία όμως αποτελούσαν την αφετηρία του επιτυχημένου επιθετικού transition της ομάδας του Ρικ Πιτίνο. Ο Νικ Καλάθης ήταν σε μεγάλα κέφια και μαζί με τον Ντεσόν Τόμας πέτυχαν τους 30 από τους 49 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο 20άλεπτο!

Παράλληλα ο Παναθηναϊκός είχε εντυπωσιακό ποσοστό στο μακρινό σουτ, φτάνοντας τα 5/6 μετά από 14:40 αγώνα, όταν έστειλε τη διαφορά στο +24, 42-18. Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν εννέα λάθη κι έδειχναν εκτός τόπου και χρόνου, μολονότι άρχισαν καλά με τον Ζώη Καράμπελα στην πεντάδα (10π. στο ημίχρονο).

Η άνοδος του Μπεν Μπεντίλ που πέτυχε 9 από τους 18 πόντους του Περιστερίου στην τρίτη περίοδο, κι η συμβολή του Βασιλόπουλου, επέφεραν την αντίδραση του Περιστερίου.

Και παρ’ όλο που με την έναρξη της τρίτης περιόδου το 31-49 του ημιχρόνου έγινε 33-56, το Περιστέρι έκανε σε τρία λεπτά ένα εντυπωσιακό 15-0, με τον πολύπειρο Βασιλόπουλο και τον Γκανέζο!

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ανέκτησε και την αυτοπεποίθησή της κι έτσι μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό, 48-56 (με 4:14 για το 30:00) δείχνοντας πια ότι μπορούσε να μπει για τα καλά στο ματς. Κι ενώ παράλληλα το κοινό που κατέκλυσε το “Ανδρέας Παπανδρέου” είχε ζεσταθεί κι ενίσχυε την προσπάθεια των γηπεδούχων.

Ο Ματ Λοτζέσκι με τον Ντεσόν Τόμας φρόντισαν, ο πρώτος από μακριά ο δεύτερος από κοντά να απαντήσουν με 12-1 για τον Παναθηναϊκό που πρόλαβε μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου να στείλουν την ομάδα τους στο +19, 68-49

Ο κόσμος απόλαυσε το ματς και στην τελευταία περίοδο, δίχως, όμως να υπάρχει πια αχτίδα ανατροπής, καθώς οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο είχαν τη δίψα, την επιθυμία να βγάλουν ό,τι καλύτερο είχαν στο παρκέ, έπειτα από τόσες ημέρες αγωνιστικής απραξίας!

Άλλωστε είχαν να αγωνιστούν από τις 4 Μαΐου και την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου!

Μοναδική παραφωνία τα καπνογόνα που άναψαν σε διαφορετικά διαστήματα του αγώνα οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, δημιουργώντας καυτή, αλλά… αποπνικτική ατμόσφαιρα!

Επόμενος αγώνας, το Σάββατο (01/06, 18:00) στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 31-49, 49-68, 68-91