Έξι λεπτά, στο τέλος του αγώνα ήταν αρκετά για την Ούνικς Καζάν που νίκησε στη Ρωσία με 85-71 την Άλμπα Βερολίνου την Παρασκευή, στην 11η αγωνιστική Euroleague.

Δύο μέρες έπειτα από την εκπληκτική εμφάνιση και νίκη, 97-71 επί της Αρμάνι Μιλάνο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-5, με την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, κι άφησε τους Γερμανούς στο 3-8.

Η Άλμπα ζόρισε όσο περισσότερο μπορούσε την Ούνικς, προηγήθηκε 26-13 στο δεκάλεπτο, 48-40 στο ημίχρονο και 60-59 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Όμως κατέρρευσε στο τέλος, με τον Λορένζο Μπράουν (21π., 9 ασίστ, 2 κλεψίματα) και τον Μάριο Χεζόνια (22π., 7 ριμπ., 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) να οδηγούν την Ούνικς σε ένα εκπληκτικό φινάλε.

Έξι λεπτά πριν λήξει ο αγώνας, το ταμπλό έγραφε 65-66 για την Άλμπα.

Η Ούνικς έκανε 20-3 επιμέρους σκορ στα πέντε επόμενα λεπτά για να προηγηθεί με 85-69 και να φτάσει στην τελική νίκη με 85-71.

Ο Κριστ Κουμάντζε έδωσε ένα πολύ καλό δείγμα για τη συνέχεια, προσφέροντας 12 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ για την Άλμπα, κι άλλους 12 πέτυχε ο Σμιθ.

Οι Γερμανοί αδίκησαν την εμφάνισή τους, με το τελευταίο εξάλεπτο, καθώς όταν η Ούνικς τους έκοψε το ρυθμό “βραχυκύκλωσαν” κι έχασαν εμφατικά!

www.allstarbasket.grΜε την Ούνικς έκανε το ντεμπούτο του ο Γιάνις Τίμα, με 3 πόντους σε 8 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 40-48, 59-60, 85-71