Η Μονακό ζευγάρωσε τις νίκες της στη Euroleague επικρατώντας την Παρασκευή στη Ρωσία της Ούνικς Καζάν με 88-80 στην παράταση.

Με ηγέτες, από τη μία τον Μάριο Χεζόνια για την Ούνικς, κι από την άλλη, τον Μάικ Τζέιμς για τη Μονακό, ο αγώνας οδηγήθηκε στο επιπλέον πεντάλεπτο αφού στα 40 λεπτά του έληξε 74-74.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ενώ ο Χεζόνια είχε κάνει το 74-73, ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ στο 1 δυτερόλεπτο για τη λήξη. Έχασε όμως τη δεύτερη βολή, στο 74-74, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι έχασε το τελευταίο σουτ!

Νωρίτερα, η Ούνικς είχε κάνει ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, με ηγέτη τον Χεζόνια (10π. σε αυτό το διάστημα, ενώ ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο) και προηγήθηκε 58-50 από 35-39 που έχανε στο 20άλεπτο.

Δείτε το απίθανο buzzer beater τρίποντο του 19χρονου Ρούντι Ντουμαΐς της Μονακό, που στο ντεμπούτο του στη Euroleague πέτυχε καλάθι… πίσω από το κέντρο, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό.

Στην παράταση ο Μάικ Τζέιμς αποφάσισε να μοιράσει ασίστ και οι Πάρις Λι-Ντόντα Χολ τις αξιοποίησαν για να νικήσει  η γαλλική ομάδα με 88-80.

Για την Ούνικς, ήταν η δεύτερη ήττα της και μάλιστα εντός έδρας στην εκκίνηση της διοργάνωσης.

Οι δύο ομάδες ήταν το ζευγάρι του τελικού πέρυσι στο EuroCup και κέρδισαν τη συμμετοχή τους στη φετινή Euroleague.

Tα δεκάλεπτα: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74 (κ.α.) 80-88 (παρ.)