Με τον Αλεκσέι Σβεντ να θυμίζει τις παλιές καλές του μέρες, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Παρασκευή (28/01) εκτός έδρας την Ούνικς Καζάν με 86-75 στην 23η αγωνιστική της Euroleague!

O Σβεντ έκανε φετινό ρεκόρ πόντων με 27 πόντους από 6/10 τρίποντα και  με τη συμβολή του Νίκολα Μιλουτίνοβ (17π. 7 ριμπ.), η ΤΣΣΚΑ πήρε μια πολύτιμη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 13-8, κι ενώ η Ούνικς, έπεσε στο 12-9!

Στον αγώνα του Α’ γύρου, η Ούνικς είχε νικήσει στη Μόσχα με 88-67, όμως αυτήν τη φορά, η καλή άμυνα της ΤΣΣΚΑ έκανε τη δουλειά της στα 3/4 του αγώνα.

Η Ούνικς Καζάν προηγήθηκε στο δεκάλεπτο, χάρη στον Λορένζο Μπράουν που πέτυχε νωρίς-νωρίς 9 πόντους για το 15-14 και την άμυνα της ΤΣΣΚΑ, να μην έχει τρόπο να ανακόψει το ρυθμό του.

www.allstarbasket.grΜετά το 20-16 του δεκαλέπτου, όμως, η άμυνα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη έγινε πιο αποτελεσματική. Για αυτό πήρε σύντομα προβάδισμα και με αιχμή τον Νίκολα Μιλουτίνοβ το διατήρησε.

Ο Σέρβος είχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα και μαζί με τον Σβεντ (πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ στο 20άλεπτο με 10 πόντους) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7, 37-30.

Ο αγώνας άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι άμυνες δεν ήταν δα και αποτελεσματικές. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν νωρίς στο +10, 46-36 και διατήρησαν την πρωτοπορία, όμως η Ούνικς με τον Μάριο Χεζόνια (12π. στην τελευταία περίοδο) επέστρεψε στο τέλος και μείωσε στο καλάθι!

Τότε πρώτα ο Σβεντ και μετά ο Κλάιμπερν (16π.) πέτυχαν δύο καθοριστικά τρίποντα, που έδωσαν τεράστια ανάσα στην ομάδα τους, που προηγήθηκε με 75-68.

Από 21 πόντους για την ομάδα του Περάσοβιτς, πέτυχαν Μπράουν και Χεζόνια.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86