Παγκόσμιο Κύπελλο 4η μέρα

Με τη δεύτερη αγωνιστική των τεσσάρων τελευταίων ομίλων συνεχίζεται την Τρίτη (03/09) το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, που μπαίνει στην τέταρτη μέρα του, με οκτώ αγώνες, όπως κάθε μέρα.

Πλέον κάθε ματς αποκτά ακόμα πιο ξεχωριστή σημασία καθώς αρχίζουν να ελαχιστοποιούνται οι ευκαιρίες πρόκρισης στη Β’ φάση και συγκεκριμένα για τις θέσεις 1-16, αφού με το σύστημα διεξαγωγής θα υπάρχει και κατάταξη για τις θέσεις 17-32 που μπορεί να δώσουν σε κάποιες ηπείρους και “εισιτήριο” για Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μετά την τρίτη μέρα, ήδη έγιναν γνωστές οι 6 πρώτες ομάδες που προκρίθηκαν στους “16”.

Στον Ε’ όμιλο διεξάγεται το ντέρμπι του γκρουπ ΗΠΑ-Τουρκία, ενώ Ιαπωνία-Τσεχία θα παλέψουν για την πρώτη τους νίκη που θα τις κρατήσει ζωντανές για την πρόκριση.

Στον ΣΤ’ όμιλο Ελλάδα και Βραζιλία ψάχνουν τη δεύτερη νίκη τους που εάν έλθει, ισοδυναμεί με πρόκριση στη Β’ φάση από σήμερα, ενώ Μαυροβούνιο και Νέα Ζηλανδία αναζητούν την πρώτη τους νίκη.

Στον Ζ’ όμιλο η Γερμανία αναζητά μόνο νίκη απέναντι στην Δομινικανή Δημοκρατία αν θέλει να προκριθεί στους “16”, ενώ η Γαλλία αναμένεται να διπλασιάσει τις νίκες της κόντρα στην αδύναμη Ιορδανία.

Τέλος στον Η’ όμιλο του “θανάτου”, η Αυστραλία αναμένεται να έχει εύκολο έργο κόντρα στη Σενεγάλη, ενώ Λιθουανία και Καναδάς θα τα δώσουν όλα για μια νίκη η οποία μπορεί να ισοδυναμεί με πρόκριση στους “16”.

Το σημερινό πρόγραμμα

Ε’ Όμιλος

11:30 Ιαπωνία – Τσεχία, ΕΡΤ2

15:30 ΗΠΑ – Τουρκία, ΕΡΤ2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. ΗΠΑ        1-0   88-67  2

2. Τουρκία   1-0   86-67  2

3. Ιαπωνία   0-1   67-86  1

4. Τσεχία     0-1   67-88  1

ΣΤ’ Όμιλος

11:00 Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS HD

15:00 Βραζιλία – Ελλάδα, ΕΡΤ SPORTS HD

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ελλάδα          1-0  85-60     2

2. Βραζιλία         1-0  102-94   2

3. Νέα Ζηλανδία 0-1  94-102   1

4. Μαυροβούνιο  0-1  60-85    1

Ζ’ Όμιλος

11:30 Γερμανία– Δομινικανή Δημοκρατία, ΕΡΤ Play2

15:30 Ιορδανία – Γαλλία, ΕΡΤ Play1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Δομινικανή Δημοκρατία  1-0  80-76  2

2. Γαλλία                          1-0  78-74  2

3. Ιορδανία                       0-1  76-80  1

4. Γερμανία                       0-1  74-78  1

Η’ Όμιλος

10:30 Αυστραλία – Σενεγάλη, ΕΡΤ Play1

14:30 Λιθουανία – Καναδάς, ΕΡΤ3

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Λιθουανία   1-0     101-47  2

2. Αυστραλία   1-0    108-92   2

3. Καναδάς      0-1    92-108   1

4. Σενεγάλη     0-1    47-101   1

 

Δείτε ακόμα:

ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ: Παγκόσμιο Κύπελλο 2019

Στο αφιέρωμα θα βρείτε:

Παρουσίαση της Εθνικής Ελλάδας

Την ιστορία της Ελλάδας στα Παγκόσμια

Την παρουσίαση των αντιπάλων της στην Α’ φάση

Την παρουσίαση των ομάδων όλων των ομίλων.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Ε’ ΟΜΙΛΟΣ

Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ

Η’ ΟΜΙΛΟΣ

Το σύστημα διεξαγωγής

Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων 

Τα μετάλλια στις προηγούμενες διοργανώσεις

Το πανόραμα, που συνεχώς ενημερώνεται με αποτελέσματα, βαθμολογίες κι επόμενες φάσεις

Τα key facts του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Αλλά και το poll όπου μπορείτε να ψηφίσετε την ομάδα που πιστεύετε ότι θα κατακτήσει το Παγκόσμιο Κύπελλο!

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.