Νέα Ζηλανδία U19

Την δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου, ανατρέποντας τις προβλέψεις, κατέκτησε η Νέα Ζηλανδία με την δεύτερη νίκη (77-75) που πέτυχε, κόντρα στην Λιθουανία, η οποία τερμάτισε τρίτη.

Η δύναμη των Νεοζηλανδών στην άμυνα χαρακτήρισε την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, παρά το περισσότερο ταλέντο που διαθέτουν, όπως έδειξαν και στα δυο προηγούμενα παιχνίδια τους.

Η Νέα Ζηλανδία δεν δέχτηκε πόντο για πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο, προηγήθηκε 71-58 και έκανε σωστή διαχείριση στο τελευταίο λεπτό, όταν και δυο φορές η Λιθουανία μείωσε στους δυο πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-21, 39-41, 60-56, 77-75

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Πασκουάλ (Φιλιππίνες), Γί (Κίνα)

Νέα Ζηλανδία (Μπριγκς): Οσβαλντ 5, Μενένγκα 3, Πέροτ – Χαντ 11, Μουρς 12, Μέτε , Γκεεστ 11, Κάμερον14 , Ντάρλινγκ 17, Χίγκινς 4, Φααμασουίλι.

Λιθουανία (Πετράουκσας): Ραμανάουσκας 3, Αρλάουσκας 9, Ουρμποναβίτσιους 7, Γκιεντράιτις 19, Γιαρουμπάουσκας 4, Βένσκους 13, Μετρίκις 2, Μπεργκάουντας , Γιοκουμπάιτις , Βάιτκους , Βίλυς 18.