Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση, η Εθνική U19 νίκησε με 102-97 τη Σενεγάλη στο γήπεδο του πανεπιστημίου Ηρακλείου και αύριο (6/7) θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή για τις θέσεις 9-12.

Δίχως τον τιμωρημένο Καράμπελα και τον τραυματία Μπαζίνα, η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά, “αυτοκτόνησε” στην κανονική διάρκεια (δεν έκανε φάουλ και δέχτηκε τρίποντο ισοφάρισης), αλλά βασιζόμενη στους Αρσενόπουλο (35π. με 8/13 τρίποντα), Ρογκαβόπουλο (20π. με 6/14 τρίποντα) και Βουλγαρόπουλο (12π., 10ρ.) ξεκίνησε με νίκη το δύσκολο έργο στους αγώνες κατάταξης 9-16, στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19 της Κρήτης.

Η κακή εικόνα της Εθνικής μας στην Α’ φάση και η συντριβή της στο πρώτο νοκ άουτ, από τη Γαλλία, την έχουν φέρει αντιμέτωπη με τους αγώνες της… παρηγοριάς, όμως μπορεί τουλάχιστον να διεκδικήσει την 9η θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο -10 βρέθηκε η ελληνική ομάδα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Σενεγαλέζους να κερδίζουν δεύτερες επιθέσεις μέσα από τα ριμπάουντ. Η εικόνα άλλαξε όμως σταδιακά με το 21-11 να γίνεται 37-44 (18’36’’) και το ημίχρονο να κλείνει 42-49.

Η Σενεγάλη μπήκε στο δεύτερο μισό με ένα 15-0, οδηγώντας στο 57-49 (24’30’’). Σταδιακά ο Γιάννης Καστρίτης είδε τους παίκτες του να επιστρέφουν στο παιχνίδι και με τον Νίκο Αρσενόπουλο να δίνει το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-64).

Ένα ακόμη τρίποντο του Έλληνα γκαρντ διαμόρφωσε το 67-71 (33’27’’), ο Σωτηρίου οδήγησε στο 73-78 (37’20’’) και ο Ρογκαβόπουλος το 78-83 (39’). Στα επόμενα 19’’ η ελληνική ομάδα δέχθηκε τέσσερις πόντους (82-83, 39’40’’). Ο Αρσενόπουλος κέρδισε το φάουλ, με 2/2 βολές έγραψε το 82-85, ο Σανδραμάνης πήγε για το φάουλ το οποίο δεν δόθηκε και η Σενεγάλη με τρίποντο ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (85-85).

Εκεί οι Σενεγαλέζοι πήραν το προβάδισμα, έφτασαν στο 92-85, με την ελληνική ομάδα να βρίσκει τις λύσεις που ήθελε και με δύο τρίποντα των Αρσενόπουλου – Ρογκαβόπουλου, έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση (92-92). Η Ελλάδα είχε το προβάδισμα, έφτασε στο 97-101 με τον Σανδραμάνη (και στη συνέχεια χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ)  και στο 97-102 με ½ βολές από τον Σωτηρίου που ήταν και το τελικό σκορ.

*Η Ελλάδα αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Περικλή Μπαζίνα και τον τιμωρημένο από τη FIBA, εξαιτίας της αποβολής του στον αγώνα με τη Γαλλία, Ζώη Καράμπελα.

Διαιτητές: Βιβέρος, Μάγερς, Ζάστσουκ

Δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85 (κ.α.), 92-92 (α’ παρ.), 97-102.

Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 6, Κολοβέρος 2, Χουγκάζ 10, Ρογκαβόπουλος 20 (6/14 τρίποντα, 7α ), Χατζηδάκης 2, Αρσενόπουλος 35 (8/13 τρίποντα, 6α), Βουλγαρόπουλος 12 (10ρ), Αρνόκουρος 5, Σανδραμάνης 10