Εκτός οκτάδας έμεινε η Εθνική μας U19 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κρήτης, καθώς γνώρισε πολύ βαριά ήττα με σκορ 46-77 από την ισχυρή Γαλλία του Ζοέλ Αγιαγί, στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα της στη φάση των “16” και θα αγωνιστεί την Παρασκευή (5/7) απέναντι στην Σενεγάλη για τις θέσεις 9-16.

Η Εθνική μας έπαιξε πάλι ανορθόδοξα στην επίθεση και είχε μόλις 2/16 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 4/27 συνολικά, ενώ υπέπεσε σε 23 λάθη, αριθμοί απαγορευτικοί για κάτι περισσότερο από τις θέσεις 9-16…

Ο Γάλλος γκαρντ Αγιαγί (Νο11), που παίζει στο NCAA στο πανεπιστήμιο του Γκονζάγκα, όπου έχει συμπαίκτη τον Σέρβο Φίλιπ Πέτρουσεβ, δεν χρειάστηκε να… φορτσάρει, αφού αγωνίστηκε μόλις για 19 λεπτά και μέτρησε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η Γαλλία θα αναμετρηθεί στη φάση των “8” με τον Καναδά (επικράτησε 90-79 της Σενεγάλης), ενώ η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Σενεγάλη στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 9-16, την Παρασκευή (5/7).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι τρικολόρ είχαν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης. Προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι 4-9 (4’), η απόσταση μειώθηκε (11-12, 5’26’’) με ένα τρίποντο του Καράμπελα, ο Μπαζίνας έγραψε το 16-20 (12’), αλλά τα επόμενα λεπτά ανήκαν στους Γάλλους. Με ένα 12-0 έφτασαν σε double score (16-32, 14’20’’) με τους Έλληνες παίκτες να προσπαθούν να μειώσουν (24-34, 19’35’’).

Η διαφορά πήρε μονοψήφια τιμή και πάλι (31-39, 22’25’’), αλλά οι Γάλλοι κυριάρχησαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης φτάνοντας ως το +34 (34-68, 35’) με την ελληνική ομάδα να μετράει 4/27 τρίποντα. Με τέσσερα λεπτά να αποβλήθηκε ο Ζώης Καράμπελας και οι Γάλλοι έφτασαν στη νίκη – πρόκριση με 77-46.

Διαιτητές: Βάθκεθ (Πουέρτο Ρίκο), Γκλίσιτς (Σερβία), Φερνάντεθ (Αργεντινή)

Δεκάλεπτα: 14-18, 24-36, 34-56, 46-77

Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 12, Καράμπελας 8, Κολοβέρος 1, Χουγκάζ 4, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 7, Χατζηδάκης 2, Αρσενόπουλος 2, Βουλγαρόπουλος, Αρνόκουρος 3, Σανδραμάνης 3, Μπαζίνας 4

Γαλλία (Κραπέ): Σουπά 5, Ντιμάνς 8, Λεοπόλντ 6, Νιασέ 13, Ρομπινό 2, Αγιαγί 11, Ντοσού Γιοβό 5, Εγιούμ 8, Μπαπτίστ 12, Εβτίμοφ, Μακουντού 3, Μπουρίς 4

Σενεγάλη-Καναδάς 79-90

Παγκόσμιο U19 Σενεγάλη-Καναδάς 79-90

Οι αντοχές της Σενεγάλης διήρκησαν μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο και ο Καναδάς έχοντας εύρυθμη κυκλοφορία της μπάλας και εύστοχες επιθετικές επιλογές, κυρίως από την περιφέρεια του, νίκησε 90-79 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Οι Καναδοί διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Λόσον.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Φολ): Ντιόπ 9, Κ. Φαγέ 24, Μπαντζί 2, Εμπαγιέ 4, Σιλά 8, Μπ. Φαγέ 30, Σο 2.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Βανχόρεν): Μειν 9, Σάμουελ 6, Μπράουν 3, Σκουίρ 16, Πρίμο 8, Λόσον 31, Κένεντι 5, Μπαντιάκο 10.

Δεκάλεπτα: 18-23, 38-40, 56-70, 79-90

Διαιτητές: Γού (Κινεζική Ταιπέι), Πουρσανίδης (Ελλάδα), Γί (Κίνα).

Τα σημερινά αποτελέσματα της νοκ άουτ φάσης των “16”

ΗΠΑ-Λετονία 116-66

Νέα Ζηλανδία-Μάλι 62-77

Ρωσία-Κίνα 96-83

Αργεντινή-Πουέρτο Ρίκο 57-77