Κίνα-Πουέρτο Ρίκο U19

Η Κίνα πέτυχε την πρώτη νίκη της, κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο (99-94) και κατέκτησε την 3η θέση του Δ’ ομίλου, ο οποίος διασταυρώνεται με τον όμιλο της Εθνικής μας.

Το παιχνίδι είχε τρεις εναλλαγές στο σκορ με ευρεία διαφορά στο σκορ. Οι Κινέζοι προηγήθηκαν 30-19 στα 12 πρώτα λεπτά και είχαν το προβάδισμα στο ημίχρονο, αλλά το Πουέρτο Ρίκο ήταν καλύτερο αμυντικά στο 3ο δεκάλεπτο και έφτασε στο +7 (50-57).

Στην τελευταία περίοδο ο κορυφαίος της Κίνας, Γκουό εξασφάλισε την νίκη, παρά την αντεπίθεση του Πουέρτο Ρίκο που μείωσε μέχρι τους τρεις πόντους (97-94), αλλά είχε δυο άστοχες επιθέσεις στα  34 τελευταία δευτερόλεπτα.

Δεκάλεπτα: 21-17, 44-39, 70-72, 99-94

Διαιτητές: Μάιερς (ΗΠΑ), Βιβέρος (Μεξικό), Κρέσιτς (Σλοβενία)

Κίνα (Ζανγκ): Ζ. Ξου 19, Χ. Τζιάνγκ , Σι 3, Γκουό 34 , Κ. Ξου 9, Τζι, Τζιάο 2, Λιού, Β. Τζιάνγκ 5 , Τζ. Λι 1,  Γουάνγκ 4 , Λ. Λι , Ζι 22.

Πουέρτο Ρίκο (Γκονζάλες): Τσουρμπέλο 17, Σαντιάγκο 2 , Ντομίνγκες , Ρολόν 7,  Στρόδερ 35 , Πέρες 11, Πλασέρ 2, Τόρρες 18 , Κολόν , Ορτέγα , Σόζα 2.