Μπασκόνια-Μπάγερν

Η Μπασκόνια απέδειξε γι’ ακόμα μία φορά ότι στην έδρα της είναι πολύ δυνατή (ρεκόρ 6-1), επικρατώντας 78-53 της Μπάγερν Μονάχου για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η βασκική ομάδα ανέβηκε στο 7-5, ενώ η βαυαρική έπεσε στο 4-8.

Κορυφαίοι των νικητών οι Χένρι Πιέρια (14π.-10ασ.), Ματ Κοστέλο (14π.-7ρ.) και Στίβεν Ενόκ (10π.-5ρ.).

Στον αντίποδα, η Μπάγερν προσπάθησε για το καλύτερο με τον Αντρέας Ομπστ (12π.) και τον Κάσιους Γουίνστον (10π.).

Η Μπασκόνια ολοκλήρωσε το ματς με 33,3% στα τρίποντα και εκτέλεσε μόλις 5 βολές, όμως, είχε 56,3% στα δίποντα και 8 παραπάνω ασίστ από τον αντίπαλο.

Μόλις 19,4% με 6/31 τρίποντα κατέγραψε η Μπάγερν που εκτέλεσε 7 περισσότερες βολές, αλλά “πνίγηκε” από την τρομερή άμυνα των γηπεδούχων.

Η εικόνα του αγώνα:

Με επιμέρους 7-1 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, η Μπασκόνια έβαλε τις βάσεις για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η διαφορά έγινε διψήφια στα μέσα του β’ δεκαλέπτου και προς το τέλος του ημιχρόνου το σκορ έγραψε 42-26, δεδομένου ότι η βασκική ομάδα κρατούσε καλά στην άμυνα.

Για λίγες μόνο στιγμές η Μπάγερν έκανε μονοψήφια την απόσταση (44-35), σε μια γ’ περίοδο με ένα από τα χαμηλότερα επιμέρους στην ιστορία της διοργάνωσης (11-12).

Επί της ουσίας, η Μπασκόνια δεν έχασε τα ηνία σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασε δίκαια στην επικράτηση, οδηγώντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με την εκπνοή (+25).

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 44-30, 55-42, 78-53