Μια αξιοπρεπή εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ την Τετάρτη (29/01) στο Πρενθίπε Φελίπε της Σαραγάσα, όπου ηττήθηκε με 86-76 στη 13η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ελληνική ομάδα που έχει αποκλειστεί από την επόμενη φάση, είχε ως κίνητρο την ένταξη των νέων παικτών στη λογική και τη φιλοσοφία της.

Από την άλλη η Σαραγόσα ήθελε τη νίκη για την πρωτιά στον όμιλο και τη συνάντησή της με όσο το δυνατόν ασθενέστερο αντίπαλο στα playoffs όπου θα έχει πλεονέκτημα έδρας.

Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε κι όλας, με 35-33 στο 15:29 και 42-41 πριν προλάβει να κλείσει το 20άλεπτο η Σαραγόσα με 4-0 και πάρει προβάδισμα με 45-42.

Κάποια άσχημα διαστήματα στην τρίτη και την τελευταία περίοδο επέτρεψαν στην ισπανική ομάδα να κάνει διαφορές.

Όπως το 17-7 με το οποίο άρχισε την τρίτη περίοδο για το 62-49, πριν επιστρέψει ο ΠΑΟΚ στο 68-59 του 30:00 και το 68-62 του 30:45, αλλά και το υπέρ της 82-66, πριν ο ΠΑΟΚ κλείσει με 10-4 το ματς για την ήττα με τιμητικό σκορ, 86-76.

Ο Ζήσης Σαρικόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 14 πόντους, αν κι η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη υστέρησε στην αντίπαλη ρακέτα με 14/38 δίποντα!

Άλλους 14 πέτυχε ο Μπόμπι Μπράουν και 11 ο Άνταμ Σμιθ.

Ο Σάνον Σόρτερ ήταν άστοχος (4/15 σουτ), ενώ 8 πόντους-7 ριμπάουντ είναι ο ΤζαΚόρεϊ Γουίλιαμς. Ο άλλος νέος παίκτης του ΠΑΟΚ, Εμ Τζέι Ρετ είχε 2 πόντους με 1/5 σουτ, αλλά και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 45-42, 68-59, 86-76