Παίζοντας δίχως τρεις παίκτες, ο Παναθηναϊκός υπέκυψε στο ΟΑΚΑ από την πληρέστερη και καλύτερη ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 89-83, το βράδυ της Παρασκευής (06/11) στην 7η αγωνιστική της Euroleague.

Χωρίς τους Μπεντίλ, Όγκουστ, Βουγιούκα, οι “πράσινοι” προσπάθησαν να κοιτάξουν στα μάτια την τελευταία Πρωταθλήτρια Ευρώπης, είχαν καλά διαστήματα αλλά στο “ζύγι” των 40 λεπτών υστερούσαν.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πέτυχε 16 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει σκορ από άλλους, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα κι ήταν πολύ αποτελεσματική.

Ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν πρώτος σκόρερ της ΤΣΣΚΑ με 15 πόντους, αλλά τον τίτλο του κορυφαίου, κερδίζει ο Ντάνιελ Χάκετ, με την απόδοσή του και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σόκαρε τον Παναθηναϊκό στην εκκίνηση του αγώνα όταν προηγήθηκε με 18-5 στο πεντάλεπτο έχοντας 3/3 τρίποντα, (3/3 ο Χίλιαρντ), 2/3 δίποντα με τον Μάικ Τζέιμς να μετράει ήδη 4 ασίστ.

Διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε 1/7 σουτ!

Όμως πολύ γρήγορα, διόρθωσε την εικόνα του και πρόλαβε να ισοφαρίσει 24-24 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το κακό όμως για την ελληνική ομάδα ήταν ότι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σούταρε με απίθανα ποσοστά και για αυτό είχε τον έλεγχο του αγώνα. Με το 4ο τρίποντο του Χίλιαρντ (σε 4 προσπάθειες!) η ΤΣΣΚΑ έφυγε με +17, 46-29 με 3:19 για το ημίχρονο.

Η διαφορά έφτασε στους 18, 49-31 για τους φιλοξενούμενους λίγο αργότερα!

Οι Ρώσοι είχαν 9/13 από τα 6,75μ. στο ημίχρονο αλλά ο Παναθηναϊκός έκοψε στη μέση τη διαφορά μέχρι την ανάπαυλα.

Κύριος υπαίτιος ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς που πέτυχε 14 πόντους στη β’ περίοδο και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μην χάσει κάθε επαφή με την ΤΣΣΚΑ.

Η μαχητικότητα του Παναθηναϊκού και η καλή εμφάνιση του Γιώργου Παπαγιάννη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να πλησιάσει στον πόντο, 52-53 μετά από 4:10 στην τρίτη περίοδο με το πρώτο καλάθι του Μάρκους Φόστερ στον αγώνα.

Ήταν όμως ένα σημείο κλειδί καθώς η άμυνα της ΤΣΣΚΑ έγινε πιο σκληρή. Βλέποντας τόσο ανταγωνιστικό τον “μισό” Παναθηναϊκό, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη εκτόξευσαν την ένταση στην άμυνα και ξαφνικά έκλεισαν την πλειονότητα των τρόπων που σκόραραν οι “πράσινοι”. Μόνο ο Φόστερ βρήκε λύσεις, και κράτησε τον Παναθηναϊκό μέχρι το 58-63.

Μετά, το γήπεδο… έγειρε, με την ΤΣΣΚΑ να στέλνει τη διαφορά πολύ σύντομα σε ψηλά επίπεδα. Συμπλήρωσε 10 αναπάντητους πόντους για το 73-58 μετά από 2:15 στην τέταρτη περίοδο, έφτασε στους 16, 83-67 στο 36′ κι είχε πλέον παράσταση νίκης στο ΟΑΚΑ!

Μάλιστα σε όλο αυτό το διάστημα από τότε που ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει στον πόντο, ο Ιτούδης έπαιζε δίχως τον Μάικ Τζέιμς, μα με τον Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση, σε σκορ και οργάνωση του παιχνιδιού.

Η τελευταία απόπειρα του Παναθηναϊκού να πλησιάσει είχε την υπογραφή του Λευτέρη Μποχωρίδη που στάθηκε πολύ καλά στον αγώνα. Μέχρι να αποβληθεί με πέντε φάουλ, είχε συμβάλει σε ένα 7-0 σερί που μείωσε στο 74-83 με 2:25 για τη λήξη.

Όμως ο Παναθηναϊκός φαινόταν ότι δεν έχει άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Η ΤΣΣΚΑ με καλή διαχείριση, βαθύ πάγκο, έφτασε έως το 87-74 και ο Παναθηναϊκός μείωσε στο τελικό 83-89 με 9-2 στα τελευταία 45 δευτερόλεπτα.

Ο Παναθηναϊκός πλέον έχει ρεκόρ 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-51, 58-65, 83-89

Παναθηναϊκός: Οι τρεις απόντες και τα “πηγαδάκια”