Παπαγιάννης κάρφωμα

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα για 24 λεπτά, ο Παναθηναϊκός (4-10) επικράτησε με 82-67 της Άλμπα Βερολίνου (5-9) στο ΟΑΚΑ, στη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 43 πόντους στα πρώτα 16 λεπτά και μόλις 24 πόντους στα υπόλοιπα 24 λεπτά του αγώνα!

Χωρίς τους τραυματίες Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζεχάιβ Φλόιντ, αλλά με τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Οκάρο Γουάιτ στη δωδεκάδα, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πέτυχε την τέταρτη νίκη της στη διοργάνωση και προσπέρασε την τελευταία Ζαλγκίρις Κάουνας (3-11).

Μέικον (20π., 11ασ.), Παπαγιάννης (14π., 10ρ., 4κοψ.), Κασελάκης (17π. με 4/4 τρίποντα) και Σαντ-Ρος (16π.) ήταν οι κορυφαίοι των “πρασίνων”.

Ντεμπούτο με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού σε παιχνίδι της Euroleague έκανε ο 15χρονος Νεοκλής Αβδάλας, ενώ δεν πήραν χρόνο συμμετοχής οι Μποχωρίδης και Καββαδάς.

Στη “διαβολοβδομάδα” που ακολουθεί, ο Παναθηναϊκός θα παίξει στο Μιλάνο με την Αρμάνι (14/12, 21:30) και θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ την Μπαρτσελόνα (16/12, 21:00).

Η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες, που αγωνίστηκε χωρίς τον Λουκ Σίκμα, έπεσε στο 5-9, αν και ερχόταν από καλές εμφανίσεις και σπουδαίες νίκες, εντός έδρας επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ και της Αρμάνι Μιλάνο.

Προσπάθησαν οι Μάρκους Έρικσον (18π.), Όσκαρ Ντα Σίλβα (13π.), Τζαλίν Σμιθ (11π.) και Ταμίρ Μπλατ (9π., 7ασ.).

Ο αγώνας:

Ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε με τους Μέικον, Σαντ-Ρος, Κασελάκη, Έβανς και Παπαγιάννη, αφού οι Παπαπέτρου και Γουάιτ δεν ήταν στο 100%.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-8 (5′) με τον Παπαγιάννη, όμως η Άλμπα μείωσε 17-15, με τον Έρικσον να φτάνει γρήγορα τα τρία εύστοχα τρίποντα (είχε 4/7 στο ημίχρονο).

Το… καταιγιστικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-25, με τους “πράσινους” να έχουν ήδη 6/12 τρίποντα.

Η Άλμπα ήταν καταιγιστική και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Ταμίρ Μπλατ να εκτελεί (3/3 τρίποντα) και να οργανώνει (5 ασίστ) και βρέθηκε στο +9 (34-43 στο 16′) με ένα επιμέρους 4-21, από το 30-22!

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη, έτρεξε ένα σερί 9-0 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 43-43, με τους Κασελάκη (11π. με 3/3 τρίποντα) και Μέικον (10π., 5ασ.) να είναι οι στυλοβάτες της επιστροφής.

Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε το 15-0 (49-43 στο 24′), με την Άλμπα να έχει μείνει χωρίς πόντο για 8 λεπτά! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-52, με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι το… φτωχό 14-9.

Η γερμανική ομάδα έφερε το ματς στα ίσα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (57-57), όμως οι Κασελάκης, Μέικον και Σαντ-Ρος έτρεξαν ένα σερί 10-0, για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον αγώνα (67-57 στο 35′).

Ο “καυτός” Μέικον έφτασε τους 20 πόντους μαζί με 11 ασίστ και εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 (72-59), οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη νίκη του στη φετινή EuroLeague, με το τελικό 82-67.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67