Παναθηναϊκός έκλεισε με ήττα, 84-88 από την Άλμπα Βερολίνου τους εντός έδρας αγώνες του στη φετινή EuroLeague, στην 33η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Αν και προηγήθηκε 80-75, τα έκανε όλα λάθος στο τέλος, ειδικά στην επίθεση κι επέτρεψε στους Γερμανούς να πανηγυρίσουν τη νίκη το βράδι της Παρασκευής.

Στο 11-22 συνολικό ρεκόρ έφτασε ο Παναθηναϊκός, στο 10-23 η Άλμπα που νίκησε δύο φορές φέτος τον Παναθηναϊκό και τον ανάγκασε για τρίτη σερί χρονιά να ‘χει πιο πολλές ήττες (9) από νίκες (8) στο ΟΑΚΑ…

Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν πρώτος σκόρερ με 14 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, 15 πέτυχε ο Γκριγκόνις, 13 ο Παπαγιάννης και 12 ο Λι για τον Παναθηναϊκό.

Ο Τζέιλεν Σμιθ είχε 14 με 4 τρίποντα για την Άλμπα, 13 ο Λο, 11 ο Τίμαν και 10 ο Ζούσμαν.

Ματ Τόμας αγωνίστηκε σε αντίθεση με τους Ματέους Πονίτκα και Νέιτ Γουόλτερς, ενώ η Άλμπα δεν είχε τους Ταμίρ Μπλατ, Μάρκους Έρικσον, Γκαμπριέλε Πρότσιντα.

Ο παναθηναϊκός θα κλείσει τη σεζόν στο Βελιγράδι με την Παρτίζαν, τη Μεγάλη Παρασκευή (14/4, 21:30).

Ο “κανόνας” του Παναθηναϊκού στην πλειονότητα των αγώνων του στη διοργάνωση, εμφανίστηκε και στον αγώνα με την Άλμπα με πολύ κακή εκκίνηση.

Η Άλμπα προηγήθηκε 12-2 και 14-4 στην αρχή προβληματίζοντας την ομάδα του Σερέλη. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς με την άνοδο του Παπαγιάννη έδωσαν σκορ και επιθετικό-σφυγμό στην ελληνική ομάδα, που μείωσε 15-21 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο 17-25 για τους Γερμανούς.

Μόλις 1/8 τρίποντα είχαν οι “πράσινοι” στο πρώτο δεκάλεπτο, 2/8 η Άλμπα, που έκανε όμως εύκολα τη ζημιά στο ζωγραφιστό.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δέσει την άμυνά του, να βρει αντίδραση στις συνεργασίες των παικτών του Γκονζάλεθ, κι υπήρχαν στιγμές που το πέτυχε.

Με τη συνδρομή του Γκουντάιτις στην άμυνα, που θωράκισε κάπως τη ρακέτα, ενώ ο άλλος Λιθουανός, ο Γκριγκόνις ανέλαβε δράση στην άλλη πλευρά του γηπέδου. Πέτυχε 9 γρήγορους πόντους σε λιγότερο από πέντε λεπτά στη β’ περίοδο κι ο Παναθηναϊκός μείωσε 34-39, πριν φτάσει σε απόσταση ενός τριπόντου, 38-41, με τους πρώτους πόντους του Μπέικον, από τη γραμμή των βολών στα 3 λεπτά για το ημίχρονο.

Η Άλμπα πήγε με +7 στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (49-42) ωστόσο ο Παναθηναϊκός την είχε φορτώσει ήδη με αρκετά φάουλ (17), τα 7 εκ των οποίων ο Γκριγκόνις, ενώ είχε πάρει 18 πόντους από τη γραμμή των βολών σε 22 προσπάθειες.

H αφύπνιση του Ντουέιν Μπέικον με το πείσμα αλλά και την πίστη που έχει στις δυνάμεις του ο Πάρις Λι, ακόμα και στη μέρα που δεν του βγαίνουν πράγματα, έφεραν τον αγώνα στα ίσια στην τρίτη περίοδο.

Ο Λι μάλιστα με τρίποντο, έδωσε στο 27′ το πρώτο προβάδισμα της βραδιάς στον Παναθηναϊκό, 57-56 για να φτάσει στο +5 η ελληνική ομάδα (68-63), πριν ο Σμιθ κλείσει με τρίποντο στην εκπνοή το δεκάλεπτο, στο 68-66.

Ο Μπέικον των 2 βολών στο πρώτο 20άλεπτο, μετρούσε 13 πόντους στη Γ’ περίοδο, όπου οι παίκτες του Σερέλη τα πήγαν καλύτερα από τις δύο πρώτες και στην άμυνα, με παθητικό 17 πόντων, κι ας δέχτηκαν buzzer beater τρίποντο από τον Σμιθ.

H Άλμπα προηγήθηκε 72-70 και 75-71 στην αρχή της τελευταίας περιόδου, όμως επτά σερί πόντοι του Παπαγιάννη, οδήγησαν σε 9-0 σερί του Παναθηναϊκού για το 80-75 στα 4:30 για τη λήξη.

Εκεί όμως τελείωσε η καλή εικόνα του Παναθηναϊκού, που έκανε πολλές λανθασμένες επιλογές στα τελευταία λεπτά.

Η Άλμπα επέστρεψε με 4 σερί πόντους του Σίκμα, προσπέρασε με άλλους τέσσερις του Μάοντο Λο και σφράγισε τη νίκη με τις βολές του Γουέτσελ, 84-88, λίγο μετά από δύο άστοχες προσπάθειες του Ντουέιν Μπέικον.

Tα δεκάλεπτα: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88