ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός

Tη μεγαλύτερη νίκη της χρονιάς, ίσως και των τελευταίων ετών στη Euroleague πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής (15/03) ο Παναθηναϊκός όταν με τρίποντη βόμβα του Νικ Καλάθη επικράτησε 78-77 της ΤΣΣΚΑ, έφτασε στις 4 σερί νίκες και προσπαθεί να μπει σαν ταύρος σε υαλοπωλείο στην πρώτη οκτάδα!

Παρά την ποιότητα του αντιπάλου, παρά την υπεροχή του στο ριμπάουντ και τα εννέα παραπάνω επιθετικά, ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια τη “ρωσική αρκούδα” κι όταν χρειάστηκε βρήκε τα μεγάλα σουτ! πρώτα με τον Τόμας που πέτυχε 6 σερί πόντους για να γίνει το 74-68, 74-74 και στη λήξη με τον Νικ Καλάθη που πέτυχε το τρίποντο με ταμπλό σχεδόν από τα 9 μέτρα για να χαρίσει μια τόσο πολύτιμη νίκη στην ομάδα του!

Η εξέλιξη του αγώνα

Με σύμμαχο την ευστοχία του από μακριά ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στη MegaSport Arena της Μόσχας με 16-14, μολονότι άρχισε με 1/6 δίποντα. Τα τρία τρίποντα δεν άνοιξαν όμως την άμυνα της ΤΣΣΚΑ αλλά η ελληνική ομάδα είχε πετύχει στο στόχο της να είναι από νωρίς πολύ κοντά στο σκορ, όπως μαρτυρά το 20-18 του δεκαλέπτου.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν από την άλλη η επιθετική αιχμή της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Με την απουσία του Νάντο Ντε Κολό, ο Ισπανός βρήκε χώρο και κυρίως μπάλες στα χέρια του κι όταν δεν οργάνωνε εκτελούσε. Πέτυχε 3/4 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχε 13 πόντους και βοήθησε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να φτάσει στο 41-35, ενώ λίγο νωρίτερα είχε τη μεγαλύτερη διαφορά του 20λέπτου, με 41-33.

Ο Καλάθης με τον Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη έδωσαν όμως το στίγμα του Παναθηναϊκού και ήταν οι “κολώνες” του στο πρώτο ημίχρονο σε όλα τα κομμάτια του γηπέδου και τους τομείς του παιχνιδιού, αφού και οι τρεις είχαν πολύπλευρη προσφορά.

Νωρίς στην τρίτη περίοδο, έπειτα από 2:33  αγώνα ο Σέρχιο Ροντρίγκεζ έφτασε στους 16 πόντους με 4/5 τρίποντα κι η ΤΣΣΚΑ στη μέγιστη στιγμή διαφοράς, 49-39.

Ο Πιτίνο άρχισε να χρησιμοποιεί πεντάδες με μεγαλύτερη αμυντική ικανότητα κι ήλθε η έκπληξη. Με Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ, Αντετοκούνμπο, Γκιστ, Παπαγιάννη, οι “πράσινοι” τα πήγαν περίφημα στην άμυνα αλλά έκαναν καταπληκτική δουλειά στην επίθεση! Λεκαβίτσιους και Αντετοκούνμπο έκαναν ο καθένας από ένα μικρό σερί 5 προσωπικών πόντων κι ο Λάνγκφορντ με ένα λεπτό για τα 30:00 έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα 58-57! Το buzzer του Κουρμπάνοφ με δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ έκλεισαν την Γ’ περίοδο με τη ρωσική ομάδα να είναι στο +1, 59-58!

Τα επιθετικά ριμπάουντ των Ρώσων ήταν πληγή ειδικά στην τελευταία περίοδο. Μολονότι ο Γκιστ ισοφάρισε 62-62 και ο Λάνγκφορντ έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 65-64 στον Παναθηναϊκό, η ΤΣΣΚΑ με πολλές δεύτερες επιθέσεις πήγε στο 70-67 και με 2:15 για τη λήξη, στο 72-67 από αντιαθλητικό του Παπαγιάννη στον Χίγκινς και στο 74-67 με βολές του Χάινς στο δίλεπτο

Ο Τόμας πέτυχε 6 σερί πόντους με ένα έμμεσο κι ένα κανονικό τρίποντο για το 74-74 και το θρίλερ μόλις άρχιζε. Ο Χίγκινς πήρε ένα επιθετικό ριμπάουντ για να κερδίσει και φάουλ στα 22 δεύτερα για το 76-74.

Ο Γκιστ έχασε μια βολή στα 12 δεύτερα (76-75) αλλά τον μιμήθηκε ο Κλάιμπερν (77-75) στα 9 δευτερόλεπτα. Ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία κατοχή, κι ο Νικ Καλάθης από τα εννέα μέτρα πέταξε τη βόμβα κι έστειλε τον Παναθηναϊκό πιο κοντά στους “8” της Euroleague, από όσο βρέθηκε τους τελευταίους τρεις μήνες!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78