Ο Παναθηναϊκός (11-20) αποχαιρέτησε για φέτος στη Euroleague το ΟΑΚΑ με νίκη, 86-83 επί της Αρμάνι Μιλάνο (20-13) στην παράταση, το βράδυ της Πέμπτης (1/4) την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Σαν να το χρωστούσε, απέναντι σε μια ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο για πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, απέναντι και στο πολύ κακό του πρώτο ημίχρονο που βρέθηκε έως και 20 πόντους πίσω!

Με αφετηρία από την μεταμορφωμένη άμυνά του, με κορυφαίο τον Μπεν Μπέντιλ, συνέχεια με τον Χεζόνια, τη συνδρομή του Παπαγιάννη και του Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός έφερε στα ίσια τον αγώνα!

Στην παράταση, ο Σέλβιν Μακ έβαλε τη δική του πινελιά (8π.!) για να κλείσει θετικά ο Παναθηναϊκός τα εντός έδρας παιχνίδια του στη διοργάνωση, καθώς απομένουν άλλα τρία εκτός έδρας για το φινάλε της σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι έκανε… πασαρέλα στο ΟΑΚΑ, με διαγωνισμό τριπόντων, καλάθια από όπου και όπως ήθελε και μάλιστα με το ξεκίνημα του αγώνα!

Στο 5άλεπτο προηγήθηκε 14-4, έφτασε στο 20-6 μετά από 6:48 αγώνα και στο 23-9!

Η είσοδος του Χεζόνια έδωσε τουλάχιστον σκορ στον Παναθηναϊκό, καθώς πέτυχε 8 πόντους σε 4 λεπτά και η ομάδα του Κάτας μείωσε στο 15-26 του δεκαλέπτου.

Με τον ΛεΝτέι και τον Ταρζέφσκι, σύντομα η ομάδα του Μεσίνα έστειλε τη διαφορά στους 20, 42-22 με τρία λεπτά για το ημίχρονο.

Το τελικό 46-29 του ημιχρόνου, μάλλον και θετικό ήταν για την εικόνα που είχε ο Παναθηναϊκός αφού προς το τέλος του β’ 10λέπτου, η ιταλική ομάδα χάλασε τα ποσοστά της.

Δείτε το εντυπωσιακό πρώτο καλάθι της Αρμάνι Μιλάνο στο δεύτερο ημίχρονο, από τη συνεργασία Πάντερ-ΛεΝτέι

Η επιλογή του Κάτας με τον Μπεν Μπέντιλ δικαιώθηκε, καθώς ο Γκανέζος έδωσε ενέργεια στη ρακέτα και ξαφνικά ο Παναθηναϊκός έλεγξε την κατάσταση στις δύο ρακέτες.

Αφυπνίστηκαν κι οι συμπαίκτες του και τουλάχιστον ο Παναθηναϊκός έπαιξε αποτελεσματικά στην άμυνα, επιτρέποντας μόλις 13 πόντους στην Αρμάνι Μιλάνο στην τρίτη περίοδο, 49-59!

Ο Μπέντιλ άναψε πάλι τη σπίθα στην τελευταία περίοδο, όταν με το 5ο επιθετικό του ριμπάουντ στη βραδιά μείωσε 59-65, φτάνοντας στους 16 προσωπικούς πόντους, που ήταν ήδη, ρεκόρ καριέρας!

Πλέον ο Κάτας είχε ένα σχήμα που πάλευε στην άμυνα, έψαχνε την καλύτερη δυνατή λύση στην επίθεση, κυρίως μέσα στη ρακέτα κι όλοι έπαιζαν για την ομάδα!

Ο Γουάιτ μείωσε σε απόσταση ενός καλαθιού, 64-67 με 2:56 για το τέλος και ο Παπαγιάννης με επιθετικό ριμπάουντ, μείωσε στον πόντο 66-67. Έχασε τη βολή, ο Παπαπέτρου πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Γουάιτ έχασε το σουτ για το πρώτο προσπέρασμα του Παναθηναϊκού με σχεδόν 80 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα!

Ο Σιλντς έδωσε ανάσα στην πανικόβλητη Αρμάνι με 2 βολές για το 69-66 με 1:11, αλλά ξανά ο Παπαγιάννης μείωσε στο 68-69 στα 50” από ασίστ του Παπαπέτρου.

Ο Σέλβιν Μακ έκανε στα 19 δευτερόλεπτα το φλόατερ για το πρώτο προβάδισμα του Παναθηναϊκού μετά το 2-0, (!) αλλά δεν βρήκε στόχο, και ο Πάντερ με 1/2 βολές έκανε το 68-70 στα 14”! Ο Μάριο Χεζόνια πήρε την τελευταία επίθεση πάνω του και με αριστερό λέι απ ιοσοφάρισε 70-70 με 1,8 δεύτερα στο χρονόμετρο!

Δείτε το κρίσιμο καλάθι του Κροάτη, Μάριο Χεζόνια:

Ήταν μόλις η δεύτερη ισοπαλία στον αγώνα έπειτα από το 2-2!

Στην επαναφορά, στα 1,8 ο ΛεΝτέι έχασε την μπάλα κι έμεινε 1 δευτερόλεπτο στον Παναθηναϊκό με τον Μακ να σπαταλά την επαναφορά με λάθος πάσα.

Ο Χεζόνια με το τρίποντό του έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του με 73-70 στην παράταση, πριν φύγει από τον αγώνα με 5 φάουλ.

Ο Μακ με τρίποντο χτύπησε την πρώην ομάδα του για το 76-71 και ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τη δική του “τρίποντη” βόμβα έστειλε την ελληνική ομάδα στο +8, 81-73 με 2:27 για την παράταση!

Πάλι ο Μακ, με 100 δεύτερα για τη λήξη, έκανε το 85-75 με προσωπικές φάσεις και συνολικά επτά πόντους στην παράταση (!!!) και πλέον οι “πράσινοι” είχαν τον πρώτο λόγο!

Η Αρμάνι αίφνης έπαιξε τα “ρέστα” της, μείωσε με τρίποντο του Μίτσοβ, 86-80, με 3/3 βολές του Ντατόμε 86-83 και μετά τις δύο άστοχες βολές του Παπαγιάννη στα 11” ο Ντατόμε έχασε το τρίποντο για να στείλει τον αγώνα σε δεύτερη παράταση!

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.) 86-83 (παρ.)