Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Έφες στο ΟΑΚΑ με 87-82 την Πέμπτη για την 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Αν κι ο Μάριους Γκριγκόνις (23π.) έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, βασικοί πυλώνες του παιχνιδιού του, όπως οι Μπέικον (3π. με βολές), Γουίλιαμς (6π.), δεν έδωσαν τις λύσεις για να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα, ενώ η άμυνα δεν κάλυψε τις αδυναμίες.

Ακόμα κι ο Πάρις Λι έμεινε άποντος για 25 λεπτά, αλλά με 19 πόντους στο τέλος (13 στο Δ’), που κυνηγούσαν οι “πράσινοι”, έγινε μετά τον Λιθουανό ο δεύτερος “πόλος”, που κράτησε έστω ένα σφυγμό για την ομάδα του, που βρέθηκε να χάνει και με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γκουντάιτις-Αγραβάνη, έχοντας να αντιμετωπίσει και τη “μοναξιά” του Παπαγιάννη στη θέση του σέντερ.

Έχασε την επαφή με το σκορ στην τρίτη περίοδο, η Εφές κυριάρχησε και μέσα από την άμυνά της, εκτός από την ποιότητα και το βάθος πάγκου, στο τέλος πάλεψε να μειώσει, αλλά, δεν αρκούσε.

Η Εφές από την άλλη, δεν είχε τον Βασίλιε Μίτσιτς, με την αγωνία για την κατάστασή του να αφορά σε όλο το υπόλοιπο της σεζόν!

Είχε όμως ηγέτη τον Γουίλ Κλάιμπερν (24 π.) σε σταθερά καλή κατάσταση, τον Λάρκιν να ‘χει την μπαγκέτα (13π., 10 ασίστ) τον Ελάιτζα Μπράιαντ (16π.) να αναδεικνύεται σε σημαντικό παράγοντα του αγώνα και τον Ζίζιτς να προσφέρει 12 πολύτιμους πόντους.

Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα του Παναθηναϊκού, που πλέον έχει 8-18 ρεκόρ, ενώ η Εφές, έφτασε στο 13-12, με αγώνα λιγότερο.

Ο αγώνας έγινε σε βαρύ κλίμα, πένθιμο, στη σκιά της τραγωδίας στα Τέμπη, κι ενώ και η Εφές, αγωνίζεται ακόμα με μαύρες εμφανίσεις λόγω του φονικού σεισμού με δεκάδες χιλιάδες νεκρούς στην Τουρκία, αλλά και τη Συρία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ζέστανε την παγωμένη ατμόσφαιρα, έχοντας καλό ρυθμό στο παιχνίδι του, σεταρισμένες επιθέσεις και σταθερό σκορ παρά τις αλλαγές του Χρήστου Σερέλη.

Είναι ενδεικτικό ότι στην Α’ περίοδο έπαιξαν 11 από τους 12 διαθέσιμους παίκτες και σκόραραν επτά.

Η Εφές προηγήθηκε με 12-11 με έξι συνεχόμενους πόντους του Ζίζιτς, αλλά μόλις η ελληνική ομάδα διόρθωσε κάπως το αμυντικό της ριμπάουντ, προσπέρασε 21-18 στην Α’ περίοδο.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν πιο δραστήριος από ποτέ, είχε ήδη οκτώ πόντους στην αρχή της β’ περιόδου, όπου μαζί με τον Τόμας (8π. στο β’ δεκάλεπτο) οδήγησαν την ομάδα τους στο +7, 32-25 με 6:40 για την ανάπαυλα.

Όμως ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν ασταμάτητος, είχε 3/3 τρίποντα και 15 πόντους μετά από 15 λεπτά αγώνα, κι όταν ο Παναθηναϊκός παρασύρθηκε σε πιο βεβιασμένες επιλογές και πιο γρήγορο παιχνίδι, έβαλε στο ματς τον Λάρκιν.

Ο Αμερικανός γκαρντ της Εφές πέτυχε 8 πόντους στο τελευταίο 4άλεπτο της β’ περιόδου, οι έξι συνεχόμενοι, έβαλε μπροστά την ομάδα του, πρώτα 34-36, μετά με 40-41 και στην τελευταία της επίθεση έκανε το άλει ουπ στον Πλάις για το +3 της Πρωταθλήτριας Ευρώπης στο ημίχρονο, 43-40.

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Κλάιμπερν έφτασε στα 4/4 τρίποντα για το 46-40, ενώ στο παιχνίδι της Εφές πήρε πρωταγωνιστικό ρόλο ο Ελάιτζα Μπράιαντ που με ένα έμμεσο κι ένα άμεσο τρίποντο, έστειλε την ομάδα του στο +11, 54-43, μετά από μόλις τρία λεπτά αγώνα!

Παπαγιάννης και Λι, έδωσαν πνοή στον Παναθηναϊκό σε ένα σημείο που υπήρχε κίνδυνος να χάσει επαφή με τον αγώνα. Ειδική τον Αμερικανό, οι “πράσινοι” τον χρειάζονταν μετά από 25 λεπτά δίχως να έχει πάρει κάτι, ούτε από αυτόν, ούτε κι από τον Γουόλτερς. Ο Λι μείωσε στο 54-56 στα 3 λεπτά για τα 30′, μετρώντας 6 σερί πόντους, τους πρώτους του στον αγώνα!

Όμως η επιστροφή δεν είχε συνέχεια. Μπέικον και Γουίλιαμς ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό επιθετικά, η Εφές ήταν δυναμική στην άμυνά της κι έκλεισε με 8-0 το τρίτο δεκάλεπτο για το +10, 64-54.

Και με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +13, με τρίποντο του Σίνγκλετον, για το 67-54.

Ο Γκριγκόνις επέστρεψε στο παρκέ, έφτασε στο ρεκόρ του, με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο σκορ, όμως δεν αρκούσε.

Η Εφές ξέφυγε στους 16 πόντους, τόσους έφτασε ο Μπράιαντ όταν έγραψε το 76-60 με 6:17, μολονότι ο φετινός του μέσος όρος, είναι 10 λιγότεροι!

allstarbasket.grΟ Γκριγκόνις συνέχισε, να δίνει σκορ, (φτάνοντας 5/7 τρίποντα), αλλά και ασίστ, όπως αυτήν στον Μαντζούκα, όταν ψαλλίδισε τη διαφορά στους 8, 69-77.

Ο Λι προσπάθησε να βοηθήσει, άλλωστε στο δεύτερο μισό του β’ μέρους είχε βρει καλό ρυθμό, είχε ενέργεια και στις δύο πλευρές κι ανέβασε την αυτοπεποίθησή του.

Μείωσε δε με ένα ζευγάρι βολών στο 73-79 στα 1:50, αλλά έχασε το τρίποντο στα 1:15, πριν ο Ζίζιτς κάνει το 73-81 στα 60 δεύτερα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87