Παίζοντας τρομερό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και επιστρέφοντας από το -16, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Ερυθρού Αστέρα με 75-66.

Χωρίς τον Μπέικον με απόφαση Σερέλη και τους τραυματίες Αγραβάνη-Γκουντάιτις, αλλά με τον Νέιτ Γουόλτερς να επιστρέφει στη δράση, ο Παναθηναϊκός (9-19) επέστρεψε από το -16 και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 6 ηττών στη EuroLeague.

MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης (ρεκόρ σεζόν 17π., 7ρ.), ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Ντέρικ Γουίλιαμς (13π.) και Ματ Τόμας (11π.).

Νεμάνια Νέντοβιτς (12π.) και Φίλιπ Πέτρουσεβ (12π., 9ρ.) διασώθηκαν από το “ναυάγιο” του Ερυθρού Αστέρα (12-16) στο δεύτερο ημίχρονο, που πλέον έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στα playoffs.

Ο Παναθηναϊκός είχε νικήσει και στον αγώνα του Α’ γύρου με 77-75 στο Βελιγράδι!

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος στο πρώτο δεκάλεπτο (4/10 δίποντα, 0/5 τρίποντα) και βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά (7-17), πριν μειώσει ο Γουόλτερς σε 9-17.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη μέγιστη διαφορά των 13 πόντων υπέρ του Ερυθρού Αστέρα (29-42), με τους “πράσινους” να τελειώνουν το πρώτο εικοσάλεπτο έχοντας το τραγικό 1/14 τρίποντα…

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +16 στο τρίτο δεκάλεπτο (37-53), όμως σε εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 15-1, μείωσαν στο 52-54, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (52-55).

Ο Ματ Τόμας πέτυχε τρία τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ πολλές λύσεις έδωσαν οι Παπαγιάννης και Γουίλιαμς.

Ο Γουόλτερς μείωσε στον πόντο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (54-55), ο Παπαγιάννης έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτο του προβάδισμα στο ματς (56-55), ενώ ο Γουόλτερς ευστόχησε σε τρίποντο μέσα σε αποθέωση (59-55)!

Με τρομερές άμυνες και ευστοχία, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +9 (67-58 στο 35′), με ένα επιμέρους 30-5, από το 37-53!

Η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους (73-60 με επιμέρους 36-7!) και οι “πράσινοι” επέστρεψαν στις νίκες παίζοντας ομαδικό μπάσκετ και καλή άμυνα, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ!

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66.

Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας: Τα photo clicks από το ΟΑΚΑ

Παναθηναϊκός: Πιάνει δουλειά ως τεχνικός διευθυντής ο Μπετσίροβιτς!

Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας: Εκτός δωδεκάδας ο Μπέικον με απόφαση Σερέλη!