Παναθηναϊκός-Λάρισα

Η Λάρισα του τρομερού Στέφαν Μούντι κέρδισε τις εντυπώσεις στο ΟΑΚΑ, αλλά ο Παναθηναϊκός, με τους Ιωάννη Παπαπέτρου-Νεμάνια Νέντοβιτς, επικράτησε 87-77 και άνοιξε το σκορ στους ημιτελικούς.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Βασίλη Καββαδά, ήταν αρκετά ανώτερη μόνο στο β’ δεκάλεπτο, αφού στα υπόλοιπα τρία οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί.

Νεμάνια Νέντοβιτς (20π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (18π.), Οκάρο Γουάιτ (10π., 9ρ.), Γιώργος Παπαγιάννης (12 ριμπάουντ) και Χάουαρντ Σαντ-Ρος (6 ασίστ) προσέφεραν τα περισσότερα στο “τριφύλλι”, ενώ ο Πέιτον Σίβα ήταν καλός αμυντικά.

Από πλευράς Λάρισας, ο Στέφαν Μούντι τελείωσε το ματς στους 29 πόντους με 7/11 τρίποντα, κι ενώ στην κανονική περίοδο σημείωνε 16,2 πόντους μέσο όρο.

Πολύ καλή παρουσία κι από τους Μιχάλη Τσαϊρέλη (14π.), Ουσμάν Κρουμπάλι (14π., 12ρ.), τη στιγμή που ο Ζήσης Καράμπελας μοίρασε 6 ασίστ.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Λάρισα ήταν πολύ καλή και προηγήθηκε μέχρι 8 πόντους, με τον Στέφαν Μούντι να σκοράρει ακόμα κι από το κέντρο.

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς και τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε αισθητά στο επιθετικό σκέλος, όπως μαρτυρά το επιμέρους 29-14.

Στο β’ ημίχρονο, η Λάρισα δεν τα παράτησε και, μάλιστα, η διαφορά έπεσε ως το -1 (61-60), προτού καταγραφεί επιμέρους 9-1 στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου.

Καθοριστικός ήταν ο Πέιτον Σίβα, ο οποίος ήταν ο μοναδικός από τους περιφερειακούς “πράσινους” που κατάφερε να περιορίσει τη δράση του Μούντι.

Ο Παναθηναϊκός είχε σταθερά το προβάδισμα, χωρίς όμως να αισθανθεί απόλυτα ασφαλής σε κανένα σημείο του πρώτου ημιτελικού.

Η εξαιρετική ομάδα του Φώτη Τακιανού πάλεψε το ματς για 40 λεπτά, αποδεικνύοντας εκ νέου ότι δεν έχει φτάσει τυχαία στην τετράδα.

Το επόμενο ραντεβού μεταξύ των δύο ομάδων έχει οριστεί για την Τρίτη (31/5, 19:30) στη Λάρισα, το τρίτο ματς θα γίνει στις 3/6 (ΟΑΚΑ), ενώ θυμίζουμε ότι η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-39, 70-62, 87-77