Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 100-72 το Λαύριο την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ στον πρώτο τελικό της Stoiximan Basket League κι έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος.

Αποφασιστικός, σοβαρός και με προσήλωση στο στόχο του, ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε παρά ένα καλό δεκάλεπτο στον αντίπαλό του, που στην πρώτη του παρουσία σε τελικούς ήταν εμφανώς επηρεασμένος!

Η ομάδα-θαύμα του Χρήστου Σερέλη, αντιμετώπισε με δέος τον αγώνα, ήταν κουρασμένη από τους δραματικούς και γεμάτους ένταση ημιτελικούς με τον Προμηθέα και δεν στάθηκε όπως θα ήθελε στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Κι αυτό φάνηκε από την αρχή του αγώνα όταν μετά από 4:38 αγώνα το σκορ ήταν 15-0 για τον Παναθηναϊκό με 8 πόντους του Παπαγιάννη! Το Λαύριο σκόραρε με 4:20 για την πρώτη περίοδο με τον Ντέιβις, μετά από οκτώ άστοχα σουτ και τρία λάθη στις επιθέσεις του!

Μετά το 24-8 του δεκαλέπτου, το Λαύριο αφυπνίστηκε και με τα τρίποντα των Κόζι-Ντέιβις, μπήκε λίγο στο ρυθμό του αγώνα!

Πέτυχε μάλιστα επτά τρίποντα στη β’ περίοδο και ήταν το μοναδικό κομμάτι του αγώνα, που κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό του, αφού το επιμέρους σκορ ήταν 28-26.

Ο Παπαπέτρου, είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Παπαγιάννη κι έκλεβε την παράσταση, όχι αυτή τη φορά με το σκορ, αλλά με τη δημιουργία. Σε 16:38 συμμετοχής είχε φτάσει στις 12 ασίστ, ενώ είχε και 8 πόντους-5 ριμπάουντ.

Η εικόνα της εκκίνησης της Α’ περιόδου επαναλήφθηκε στην τρίτη, όταν ο Παναθηναϊκός άρχισε με 13-0.

Η διαφορά έφτασε στους 32 στα 30 λεπτά (79-47) κι η μεγαλύτερη τιμή της ήταν οι 36 (85-49 και 91-55).

Το Λαύριο αύξησε την παραγωγικότητά του στην τελευταία περίοδο, όπου η ένταση των γηπεδούχων είχε πέσει αισθητά και έτσι βελτίωσε τη γενική του εικόνα μέχρι το φινάλε, με την ελπίδα, να φανεί πιο ανταγωνιστικό το Σάββατο (5/6) στον δεύτερο τελικό που θα γίνει στην έδρα του.

Κέρδισε δε στο επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου με 25-21!

Πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν οι Μήτογλου-Παπαγιάννης, από 14, ο Παπαπέτρου τελείωσε με 13 πόντους, 13 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, άλλους 13 πέτυχε ο Γουάιτ και 10 ο Λεωνίδας Κασελάκης.

Για το Λαύριο ο Κόζι τελείωσε με 15 πόντους από 5/7 τρίποντα, 14 είχε ο Ντέιβις με 8 ριμπάουντ, 13 ο Σάβατζ με 3/4 τρίποντα, 11 ο Ντιαλό και 10 ο Μουράτος.

Άποντος έμεινε ο Τάισον Κάρτερ που είχε 0/8 σουτ και 3 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 52-34, 79-47, 100-72