Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός (10-17) την Πέμπτη (11/03) επικρατώντας της Μακάμπι Τελ Αβίβ (11-16) με 81-63 στο ΟΑΚΑ.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε 18 από τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 23-8 στην τελευταία περίοδο και ξέφυσε από την πίεση που άσκησε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην τρίτη περίοδο όταν μείωσε στους 3!

Ο Ντίνος Μήτογλου με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο Άαρον Γουάιτ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, ήταν κορυφαίοι σε διάρκεια 40άλεπτου για την ελληνική ομάδα ενώ ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε 8 από τους 12 πόντους του στην εντυπωσιακή πρώτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος σε σερί τριών ηττών, κι έφτασε σε απόσταση μιας νίκης τη Μακάμπι, που επίσης έχει χάσει τις ελπίδες της για τα playoffs.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στον αγώνα, σοκάροντας τη Μακάμπι.

Ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε πέντε πόντους, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για το αρχικό 7-1 του Παναθηναϊκού, που έγινε 11-3 και έφτασε έως το 25-7 με 8 πόντους του Χεζόνια μετά από 8:43 αγώνα, κι ενώ η Μακάμπι είχε… έναν πόντο λιγότερο από τον Κροάτη!

Η τριάδα Χεζόνια-Μήτογλου-Γουάιτ έκανε θραύση, με τον Αμερικανό να κλέβει την παράσταση στη β΄περίοδο που ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους, 34-16 με 6:39 για το ημίχρονο.

Η αφύπνιση του Γουίλμπεκιν που ήταν άποντος για 15 λεπτά με τη συνδρομή του Κοέν βοήθησαν την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να “ξεμπλοκάρει” επιθετικά και να μειώσει στους 13 στο ημίχρονο.

Οι Ισραηλινοί βρήκαν ρυθμό, πίστη και καλό μακρινό σουτ για να αρχίσουν να μειώνουν σε απειλητικό βαθμό τη διαφορά, στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να δυσκολεύεται στο σκορ, κι ο αρχηγός του, Ιωάννης Παπαπέτρου ανέλαβε να τον βγάλει από τη δύσκολη θέση.

Με μόλις δύο πόντους στο ημίχρονο, ο Παπαπέτρου άρχισε να δίνει λύσεις και να κρατά το πράσινο προβάδισμα. Με 5 συνεχόμενους πόντους του ο Παναθηναϊκός είχε προηγηθεί 56-40, όμως Γουίλμπεκιν και Ντιμπαρτολομέο οδήγησαν τη Μακάμπι σε επιμέρους σκορ 15-2 στα τελευταία 4:40 του δεκαλέπτου.

Δείτε τα τρίποντα του Παπαπέτρου στην τρίτη περίοδο:

Πλέον ο αγώνας έγινε ντέρμπι και το γόδιο δεσμό έλυσε ο Παπαπέτρου. Συνέχισε να σκοράρει, πότε από κοντά και πότε έξω από τα 6,75μ., ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνα βλέποντας να αποδίδει μετά το κρεσέντο της Μακάμπι.

Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό με τη διαφορά πλέον να ξεφεύγει για τους “πράσινους”.

Ο Ντόρσεϊ μείωσε 69-59 με 3 λεπτά για το τέλος για να ακολουθήσει 12-0 του Παναθηναϊκού για το 81-59 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς!

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63

Air… Μάριο Χεζόνια με τρομερό κάρφωμα στην αρχή του αγώνα! (vids)

Μπερτομέου: Τα είπε με τον Διαμαντίδη στο ΟΑΚΑ (pics)