Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στη Μονακό βρέθηκε πολύ κοντά στη νίκη, ωστόσο οι λεπτομέρειες στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν του επέτρεψαν να πανηγύρισει το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ με το τελικό 80-83.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε καλή εικόνα κόντρα στους Μονεγάσκους, ωστόσο οι δεύτεροι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι την κρίσιμη στιγμή και κατάφεραν να κλείσουν με νίκη τη “διαβολοβδομάδα” μακριά από το “Πριγκιπάτο” με 80-83.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στο πλευρό του ο Έλι Οκόμπο με 13π.. Διψήφιοι ήταν και οι Χολ, Μπράουν με 10 πόντους έκαστος.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έκανε ρεκόρ καριέρας με το “τριφύλλι” έχοντας 28 πόντους εκ των οποίων οι 16 ήταν συνεχόμενοι στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Νταμπλ-νταμπλ πέτυχε ο Ματέους Πονίτκα με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Μετά από ένα 0-4 των Μονεγάσκων στην εκκίνηση οι “πράσινοι” προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης με 9-6 χάρη στον Αρτούρας Γκουντάιτις. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί (10-0), για να πάρουν το πάνω χέρι (9-16 στο 7′).

Η αμυντική δυσλειτουργία των “πράσινων” επέτρεψε στους Γάλλους να ξεφύγουν σε διψήφιες διαφορές από νωρίς, για το +18 1′ πριν την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Ο Μποχωρίδης μείωσε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών με το 10ο λεπτό να βρίσκει το σκορ στο 13-29.

Οι “πράσινοι”, βελτιωμένοι και στις δυο πλευρές του παρκέ, πέτυχαν ένα σερί 5-0, για να μειώσουν σε 18-29 μετά από 2′ στη δεύτερη περίοδο. Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού και με 4 προσωπικούς πόντους του Λόιντ ξέφυγε εκ νέου (21-35 στο 16′).

O Τζέιμς βγήκε μπροστά για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις για να μειώσουν στους 7 34″ πριν το ημίχρονο. Ο Γουίλιαμς κάρφωσε εμφατικά στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά από ασίστ του Μποχωρίδη (μετρούσε ήδη 6 στο ημίχρονο) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 34-40.

Στην επανάληψη, ο Ντέρικ Γουίλιαμς έκανε… θαύματα πετυχαίνοντας 15 συνεχόμενους πόντους (!) για τον Παναθηναϊκό, για να μειώσει στον πόντο (49-50 στο 25′), ενώ λίγο αργότερα από τη γραμμή των βολών με 1/2 έφερε ισοπαλία στο ΟΑΚΑ.

Ο Τζέιμς έφερε ξανά τη Μονακό σε πλεονεκτική θέση με ένα μικρό σερί 6-0, ωστόσο το “τριφύλλι” ήταν εύστοχο και με τους Μποχωρίδη και Γουίλιαμς δεν άφησε τους Γάλλους να ξεφύγουν με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πονίτκα έδωσε μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα στην ομάδα του Ράντονιτς. “Πληρώνοντας” τα λάθη τους οι “πράσινοι” είδαν τη Μονακό να προηγείται με +4 7′ πριν το φινάλε.  Ο Γκουντάιτις έφερε ξανά την ισορροπία στο ΟΑΚΑ (68-68 στο 35′) αλλά ο Τζέιμς συνέχισε το one man show του με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στο +6 (1:14′ για τη λήξη).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 2 έχοντας 49″ στο ρολόι (74-76). Τελικά, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς στα τελευταία δευτερόλεπτα βρήκαν τρόπους να “τρυπήσουν” την άμυνα των γηπεδούχων, εκείνοι άργησαν να αντιδράσουν, επιτρέποντας στους Μονεγάσκους να πανηγυρίσουν την τρίτη νίκη τους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 21-35, 34-40, 59-60, 80-83.