H πρωτοπόρος της Euroleague (14-2) Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ το βράδι της Πέμπτης (16/12) με 85-82 επί του Παναθηναϊκού (4-12) στην όγδοη συνεχόμενη νίκη της!

Η άμυνα της Μπαρτσελόνα έκανε τη δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν κράτησε χαμηλά τον πολύ παραγωγικό Παναθηναϊκό του πρώτου μέρους, που δεν είχε όμως τα ίδια συστατικά στη συνέχεια, ενώ έχασε τα ριμπάουντ δίνοντας πολλές δεύτερες ευκαιρίες!

Για την ακρίβεια ο Παναθηναϊκός πέτυχε 23 πόντους στα 19 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κι άλλους δέκα στο τελευταίο λεπτό (!), στην απέλπιδα προσπάθεια να καλύψει το -9 (72-81) στο οποίο βρέθηκε.

Μόνο ο Νεμάνια Νέντοβιτς (18π.) έδωσε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, αφού επέστρεψε έπειτα από το διάστρεμμα που είχε πάθει, κι έδωσε πνοή, δύο μέρες μετά την κακή εμφάνιση και τους μόλις 54 πόντους στο Μιλάνο.

Η Μπαρτσελόνα ήρθε δίχως τέσσερις παίκτες στην Αθήνα (Καλάθης, Χίγκινς, Μαρτίνεθ, Αμπρίνες) κι έχασε πέμπτο λίγο πριν από το τζάμπολ, όταν ο Νάιτζελ Χέιζ βρέθηκε θετικός σε έλεγχος για COVID-19.

Ο Μίροτιτς (20π.-7 ριμπ., 4 ασίστ, 32 αξιολόγηση) ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Μπαρτσελόνα στο καλό της δεύτερο ημίχρονο το οποίο κέρδισε με 44-33.

Η Μπαρτσελόνα έπιασε τον Παναθηναϊκό “στον ύπνο” και μετά από 1:50 αγώνα, είχε προηγηθεί 10-2 για να πάρει ο Πρίφτης εσπευσμένα το πρώτο τάιμ άουτ.

Ο Λαπροβίτολα των 8,3 πόντων ανά αγώνα είχε ήδη 11 σε 5:50 αγώνα στο 16-10 της ομάδας του Γιασικεβίτσιους, όμως ο Ιωάννης Παπαπέτρου φάνηκε από νωρίς να είναι σε καλή μέρα και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην ανάκαμψη. Μαζί με την άμυνα ζώνης βέβαια, που όταν δεν άφηνε ελεύθερο τρίποντο έμοιαζε κάπως αποτελεσματική.

www.allstarbasket.grΤο παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, κόντρα στα προγνωστικά, κι ακόμα περισσότερα, κόντρα στη λογική των καλών αμυνών. Οι δύο ομάδες πέτυχαν 52 πόντους στο δεκάλεπτο (26-26) στα τέλη του οποίου πάτησε παρκέ μετά τον τραυματισμό του ο Νεμάνια Νέντοβιτς!

Η δίψα του Σέρβου να παίξει και να βοηθήσει την ομάδα του ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ, καθώς πέτυχε στη β’ περίοδο οκτώ από τους 10 πόντους του Παναθηναϊκού όταν οι πράσινοι προηγήθηκαν 34-31!

Από ξεκάθαρο αουτσάιντερ, οι “πράσινοι” μετατράπηκαν σε κυρίαρχο του αγώνα. Η τριάδα Νέντοβιτς-Παπαπέτρου-Παπαγιάννης έκανε την πιο φανταχτερή δουλειά, όμως οι υπόλοιποι, έκαναν τα μικρά πράγματα!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +13, 48-35 με σερί πόντους του Παπαπέτρου, απέναντι σε μια άμυνα που δεν θύμιζε τη γνωστή Μπαρτσελόνα του Γιασικεβίτσιους.

Οι Καταλανοί μείωσαν στους 8 στο ημίχρονο (49-41).

Η τρίτη περίοδος εξέθεσε το αμυντικό ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, που δεν βρήκε σκορ από τους συνήθεις υπόπτους, όμως έπρεπε με την άμυνά του να κρατήσει πιο χαμηλά την Μπαρτσελόνα.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανανεώνουν επιθέσεις με διπλάσια συχνότητα από το πρώτο μισό και με τον Μίροτιτς να ξυπνάει μετά από το νωθρό πρώτο μέρος (5π.) πήραν γρήγορα προβάδισμα.

Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε κανένα μακρινό σουτ (είχε 0/6 τρίποντα), δεν έπαιξε με τον Παπαγιάννη,  οπότε ήταν φυσιολογικό να μείνει στους 15 πόντους, κυρίως χάρη στον Σαντ Ρος και τον Τζέρεμι Έβανς.

Όμως η Μπαρτσελόνα είχε “πάρει μπροστά”,  μέσα από την άμυνά της και μετά με το transition παιχνίδι της προσπέρασε 55-54 κι έφυγε, 68-64 στο δεκάλεπτο και 72-64 δύο λεπτά από την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

www.allstarbasket.grΟ Παναθηναϊκός έκανε ένα στείρο επτάλεπτο στην 4η περίοδο, με 1/8 σουτ, 4 λάθη κι επιτρέποντας 4 επιθετικά ριμπάουντ στην Μπαρτσελόνα.

Επίδοση, που θα μπορούσε να ‘χε τελειώσει ήδη το παιχνίδι, αλλά με την άμυνά του, κάπως κράτησε τον αντίπαλό του κι η διαφορά παρέμεινε στους 8, 68-76.

Όμως απέμεναν πλέον 2:55 και δεν υπήρχε χρόνος και κυρίως, το μομέντουμ να γυρίσουν όλα.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε 76-81 με το τρίποντο του Νέντοβιτς, το πρώτο της ελληνικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, με 51 δεύτερα για τη λήξη και μετά από λάθος της Μπαρτσελόνα, ο Γουάιτ κέρδισε φάουλ σε τρίποντο από τον Οριόλα. Με 2/3 βολές μείωσε 77-81.

Στα 25 δευτερόλεπτα η Μπαρτσελόνα είχε επαναφορά κι ο Σαντ Ρος έκλεψε από τον Μίροτιτς για να βγάλει μόνο του τον Νέντοβιτς που κάρφωσε για το 79-81 στα 20”!

Ο Μίροτιτς έκανε με 2 βολές το 79-83 στα 11” κι ο Νέντοβιτς μείωσε με τρίποντο από τα 10 μέτρα σε 82-83 στα 4,7 δεύτερα!

Ο Κούριτς πήγε στη γραμμή των βολών στα 3,5 δευτερόλεπτα κι έκανε το 82-85 και ο Νέντοβιτς έχασε το τελευταίο τρίποντο από πολύ μακριά.

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά πλήρωσε την αφλογιστία του στο δεύτερο μισό, με υπαίτια ασφαλώς και την καλή άμυνα των Καταλανών, που μετά το “μάθημα” στο πρώτο μισό, αντιλήφθηκαν ότι σε αυτή τη διοργάνωση ο πρώτος πρέπει να τα δώσει όλα για να νικήσει ακόμα και κάποιον εκ των ουραγών.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85