O Ολυμπιακός  ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου τελικού των playoffs της Stoiximan Basket League, στο ΟΑΚΑ, όπου επικράτησε με 89-84 του Παναθηναϊκού το βράδι της Τετάρτης.

Με αιχμή τους ψηλούς της, μολονότι απουσιάζει ο τραυματίας Μουστάφα Φαλ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλε το παιχνίδι της και με τους Γουόκαπ-Γουίλιαμς Γκος να συνδράμουν αποφασιστικά στο δεύτερο μισό, πανηγύρισε το break που της δίνει πλέον, το πλεονέκτημα.

Eίχε δε 16 παραπάνω πόντους στην αντίπαλη ρακέτα και 14 επιπλέον από δεύτερη ευκαιρία, σε μια συνθήκη που έμοιαζε κυρίαρχη στο πρώτο μισό αλλά τελικά, αρκούσε και στα 40 λεπτά του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός, υστέρησε στο παιχνίδι στην αντίπαλη ρακέτα, αλλά κυρίως, ήταν η άμυνά του αυτή που δεν του έδωσε τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη.

Πλέον η σειρά πάει στο ΣΕΦ για τον δεύτερο τελικό, την Παρασκευή (7/6) και θα γυρίσει στο ΟΑΚΑ για τρίτο αγώνα τη Δευτέρα (10/6).

O Oλυμπιακός είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο τον Τόμας Γουόκαπ, που πέτυχε και τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος είχε 16, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ 12 πόντους με 13 ριμπάουντ, από 11 είχαν ΜακΚίσικ-Παπανικολάου και 10 ο Πετρούσεβ.

Ο Κέντρικ Ναν πέτυχε 18 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, που ο Παναθηναϊκός έβγαλε πιο δυναμική αντίδραση, ο Κώστας Σλούκας είχε 16, με 5/7 τρίποντα, ενώ 14 πόντους είχε ο Ματίας Λεσόρ και 8 πόντους με 12 ριμπάουντ ο Ντίνος Μήτογλου.

Με οκτώ γρήγορους πόντους του Άλεκ Πίτερς ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του πρώτου τελικού, με 5-13.

Προηγήθηκε τρεις φορές με οκτώ πόντους και με 9-18 στο 7:41 μέχρι την είσοδο του Κώστα Σλούκα στο παρκέ.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα, οι “πράσινοι” αφυπνίστηκαν και μείωσαν στο 17-19 του δεκαλέπτου, για να πάρουν το πρώτο προβάδισμά τους, με 20-19 με το μοναδικό καλάθι του Ναν στο πρώτο ημίχρονο (είχε 1/9 σουτ!).

Όμως η δράση του Ολυμπιακού στη ρακέτα του Παναθηναϊκού έκανε τη μεγάλη διαφορά.

Διότι ο μεν Παναθηναϊκός έβαζε τα τρίποντα, ο δε Ολυμπιακός κυριαρχούσε πρώτα στο ριμπάουντ και μετά στην επίθεση, με Μιλουτίνοβ-Πετρούσεβ και τα drive του ΜακΚίσικ.

Μαζί με τον Γουίλιαμς-Γκος, αυτή η τετράδα παικτών πέτυχε και τους 27 πόντους του Ολυμπιακού στο β’ δεκάλεπτο όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/16 δίποντα.

Συνολικά δε στο πρώτο μέρος, είχαν 28 πόντους στο ζωγραφιστό με 14 από αυτούς, να είναι πόντοι β’ ευκαιρίας, ενώ τα αντίστοιχα νούμερα των γηπεδούχων ήταν 8 και 0 !!!

Οι παίκτες του Αταμάν δεν απειλούσαν από μέσα, είχαν μόλις 4/11 δίποντα στο πρώτο μισό (και 9/20 τρίποντα) και για αυτό βρέθηκαν έως και με 10 πόντους πίσω στο σκορ, 34-44 λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο.

Ο άποντος στο πρώτο μισό Τόμας Γουόκαπ, πέτυχε 7 γρήγορους πόντους απέναντι στον Καλαϊτζάκη σε 2:21 και με μια ασίστ στον Κάνααν για τρεις πόντους, ο Ολυμπιακός έφυγε με 14 πόντους στην αρχή της Γ’ περιόδου, 41-55!

Ο Ναν έβαλε 8 πόντους, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ άλλους 5 και με τον Μήτογλου πάλεψαν για να κερδίσουν φάσεις, ριμπάουντ και να ‘χουν κάποιες καλές άμυνες, για να αλλάξουν την εικόνα της ομάδας τους.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 3, 56-59 με 15-1, όμως, πάλι ο Γουόκαπ, τον “ξεκόλλησε” με τρίποντο και η ομάδα του Μπαρτζώκα πρόλαβε να κάνει 7-0 για να τελειώσει η τρίτη περίοδος με 56-66.

Το φινάλε της Γ’ περιόδου με την έναρξη της Δ’, απέβησαν κομβικότερο σημείο στη βραδιά, αφού ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα, βρήκε τις λύσεις και κυρίως, έπαιξε την άμυνα που δεν επέτρεψε σκορ στον αντίπαλό του.

Για αυτό έφτασε στο +15, 57-72 μετά από 2:10 αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα, σε σκορ και αυτοπεποίθηση.

Μόνο ο Κέντρικ Ναν μπορούσε να σκοράρει για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, μέσα από ατομικές προσπάθειες, έχοντας 6/9 προσπάθειες σε 18′ στο β’ μισό, μετά το άστοχο πρώτο του ημίχρονο, αλλά ασφαλώς δεν αρκούσε.

Ο Αμερικανός μείωσε στο 67-77 στα 3:23 και μετά με τρίποντο στο 72-79 στα 2,5 λεπτά.

Στα 1:51 για το φινάλε, “άναψαν τα αίματα” στο ΟΑΚΑ, όταν ο Μήτογλου πέτυχε το καλάθι, αλλά αντί για μείωση του σκορ σε 74-79, υποδείχθηκαν βήματα.

Ο Αταμάν ξέσπασε, δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή κι αποχώρησε χειροκροτώντας ειρωνικά τους διαιτητές του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 74-80 στα 1:17, όμως ο Ολυμπιακός πήρε δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ μετά από άστοχα τρίποντα του Παπανικολάου κι ο ΜακΚίσικ έκανε με 2/2 βολές το 74-82 και μετά ο Γουίλιαμς-Γκος με ένα ακόμα ζευγάρι το 74-84 στα 28”.

Πλέον ο χρόνος δεν αρκούσε στον Παναθηναϊκό για τυχόν ανατροπή αν και στο φινάλε μείωσε με τα τρίποντα του Σλούκα στο 84-87 στα 2,8 δευτερόλεπτα.

O Τόμας Γουόκαπ στα 2,4 δεύτερα σφράγισε το break του Ολυμπιακού με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89