Ο Παναθηναϊκός έδειξε πολύ καλό πρόσωπο κόντρα στην Παρτιζάν στο δεύτερο ημίχρονο, διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη, αλλά ο Ομπράντοβιτς εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα για την 6η αγωνιστική της EuroLeague με 89-91.

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μία… ανάσα από τη 2η νίκη του στη διοργάνωση, ωστόσο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε τη διαφορά στις λεπτομέρειες και κατάφερε να φύγει με “διπλό” από το ΟΑΚΑ στην 6η “στροφή” της Ευρωλίγκας.

Ο Κέβιν Πάντερ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 29 πόντους για τους νικητές. Στους 15π. σταμάτησε ο επίσης αποτελεσμάτικός για την Παρτιζάν, Ματίας Λεσόρτ.

Ο Ντουέιν Μπέικον, στο ντεμπούτο του με την “πράσινη” φανέλα είχε 17 πόντους, όσους είχε και ο Νέιτ Γουόλτερς που “μοίρασε” και 3 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Κακό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό, αφηνοντας την Παρτιζάν να προηγηθεί από νωρίς με φανερό πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία. Με τον Πάντερ να ηγείται της προσπάθειας των Σέρβων οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +11 μετά από 4′ παιχνιδιού (2-13), ενώ οι δυο πρώτοι πόντοι των “πράσινων” ήρθαν από τον Ντουέιν Μπέικον.

Πονίτκα και Γουίλιαμς απάντησαν για τους “πράσινους” για το 13-21, ωστόσο η νωθρότητα στην άλλη πλευρά του παρκέ και τα συνεχόμενα λάθη έδωσαν στο σύνολο του Ομπράντοβιτς “άερα” 15 πόντων στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αξιοσημειώτο το τρομερό μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη σχεδόν από τη μία μπασκέτα στην άλλη για το 16-31.

Βελτιωμένη ήταν η εικόνα των γηπεδούχων επιθετικά στη δεύτερη περίοδο (25-23 το επιμέρους σκορ), ωστόσο η ολιγωρία στην άμυνα παρέμεινε.

Με κυριάρχο τον Κέβιν Πάντερ (20 πόντους στο ημίχρονο σε 19:54 στο παρκέ!) η ομάδα του “Ζοτς” δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης, “πληγώνοντας” κατά ριπάς τον Παναθηναϊκό πίσω από τα 6,75, για το 41-54 στο ημίχρονο.

Στην επιστροφή το “τριφύλλι” πάτησε… γερά στο παρκέ, μη θυμίζοντας σε τίποτα το πρώτο μισό στο ΟΑΚΑ. Με ασφυκτική άμυνα και ένα σερί 16-4 βρέθηκε στον πόντο στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (57-58).

Κι ενώ ο Καλαϊτζάκης είχε κάνει καταπληκτική δουλειά πάνω στον Πάντερ, ήταν η σειρά των Άντζουσιτς και Λεσόρτ να βγουν μπροστά για την Παρτιζάν (59-67 στο 29′), όμως αυτήν την φορά το σύνολο του Ράντονιτς είχε απαντήσεις και βρέθηκε στο -4 στο 30΄(64-68)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γουόλτερς με πέντε σερί πόντους του κράτησε τους “πράσινους” σε απόσταση… αναπνοής από τους Σέρβους (70-72 στο 33′). Οι φιλοξενούμενοι με 6 σερί πόντους κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμά τους (71-80, 35′).

Μετά από προσωρινή διακοπή λόγω έντασης στο ΟΑΚΑ, παρότι οι Γουίλιαμς και Πονίτκα κράτησαν κοντά τον Παναθηναϊκό δεν κατάφεραν ποτέ να προσπεράσουν γνωρίζοντας την 5η ήττα τους, με το τελικό 89-91.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91