Ο Κρις Τζόουνς ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Βαλένθια με 91-92 στο ΟΑΚΑ, στην 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Δείτε το νικητήριο buzzer beater τρίποντο του Κρις Τζόουνς:

Ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 8-16, ενώ η Βαλένθια ανέβηκε στο 13-11.

Με νέα πρόσωπα τους Ματ ΤόμαςΔημήτρη Αγραβάνη, αλλά χωρίς τους Γιώργο Παπαγιάννη, Νέιτ Γουόλτερς και Ματέους Πονίτκα, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, αλλά ηττήθηκε στην εκπνοή.

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με τον Προμηθέα Πάτρας για την Basket League (13/2, 19:15), ενώ η εβδομάδα που έρχεται θα τον φέρει να διεκδικεί τον τίτλο στο Κύπελλο Ελλάδας, στο Final-8 που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο Κρήτης, σε μια κομβική εβδομάδα για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ο “διπλός” και με ρεκόρ περιόδου Αρτούρας Γκουντάιτις (23π., 10ρ., 32 αξιολόγηση), εξαιρετικός ήταν και ο φορμαρισμένος Πάρις Λι (ρεκόρ καριέρας 25π., 7ασ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Ματ Τόμας (13π., 4ρ.), Ντουέιν Μπέικον (10π., 5ασ.).

Ο Δημήτρης Αγραβάνης έμεινε άποντος (0/2 σουτ) και έκανε 4 φάουλ σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Από την ομάδα του Άλεξ Μουμπρού ξεχώρισε ο clutch Κρις Τζόουνς (24π., 5ασ., 4ρ., 33 αξιολόγηση), τον οποίο ακολούθησαν σε απόδοση οι Κάιλ Αλεξάντερ (16π.) και Βίκτορ Κλαβέρ (13π.).

Απόντες για την ισπανική ομάδα ήταν οι Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, Μάρτιν Χέρμανσον, Σαμ Βαν Ρόσομ και Μιγιάν Χιμένεθ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Μετά το αρχικό 6-0 του Παναθηναϊκού, οι δύο ομάδες άρχισαν να… βομβαρδίζουν από την περιφέρεια, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο στο πρώτο δεκάλεπτο (26-21).

Με τον Ματ Τόμας να πετυχαίνει 6 γρήγορους πόντους στο ντεμπούτο του και τους Λι, Μπέικον, Γουίλιαμς, Γκουντάιτις σε καλή βραδιά επιθετικά, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με διαφορά 9 πόντων (36-27 στο 14′), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 49-42.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Βαλένθια πήρε το πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα (52-53), με τον Παναθηναϊκό να παίζει ατομικά στην επίθεση και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 68-69.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο και τα τελευταία δύο λεπτά εξελίχθηκαν σε “θρίλερ”.

Ο τρομερός Γκουντάιτις έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (84-83 στο 38′), ο Κρις Τζόουνς έκανε το 84-85, ο Πάρις Λι έβαλε 2/2 βολές (86-85), ο Τζόουνς έβαλε ξανά μπροστά τη Βαλένθια (86-87), ενώ ο Λι έβαλε ξανά 2/2 βολές (88-87).

Ο Τζόουνς έβαλε και αυτός 2/2 βολές για το 88-89, ο Λι πέτυχε… γκολ-φάουλ αλλά έχασε τη βολή (90-89), ο Γκουντάιτις έβγαλε την άμυνα, ο Ματ Τόμας είχε 1/2 βολές (91-89), όμως ο Κρις Τζόουνς “πάγωσε” το ΟΑΚΑ με τρίποντο στην εκπνοή, αφού ο Ντέγιαν Ράντονιτς δεν έδωσε εντολή για φάουλ…

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92.