Ο Θωμάς Ζορμπάς

Ο Ολυμπιακός ήταν με 76-68 ο νικητής του ντέρμπι με τον Προμηθέα Πάτρας στη δεύτερη μέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων, στο γήπεδο της ΧΑΝΘ.

Χάρη στην άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου έκανε επιμέρους σκορ 22-5, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη, κάλυψε τις διαφορές που έχανε στην πρώτη (21-13) και τη δεύτερη περίοδο (45-42), ξέφυγε 64-50 και τέλος, πήρε την πολύτιμη νίκη στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Προμηθέας με τη σειρά του, αντέδρασε στην τελευταία περίοδο και με ηγέτη τον Θανάση Μπαζίνα (21π.) μείωσε από το -14 (50-54) στους 4 πόντους, 68-72!

Ο Θανάσης Μπαζίνας

Στα τρία τελευταία λεπτά του αγώνα όμως, η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου δεν σκόραρε κι ο Ολυμπιακός κράτησε τη νίκη με 76-68.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ζέιτ Μόουσα (16π., 7 ριμπ.), Θωμάς Ζορμπάς (15π., 9 ριμπ., 2 blocks), Γιώργος Δρίτσας (13π.).

Ο Ζέιτ Μόουσα

Ο Γιώργος Νεόφυτος πέτυχε 16 πόντους για τον Προμηθέα, ενώ ο Λάγιος έκανε double double με 11 πόντους-10 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον ρεκόρ 2-0 και ο Προμηθέας Πάτρας 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 45-42, 50-64, 68-76.

Η στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Διαιτητές:  Πουρσανίδης Κ.-Παντελίδης-Λόρτος

Προμηθέας Πάτρας (Παπαδόπουλος): Πλώτας 4, Κουρέπης, Μπαζίνας 21(1), Νεόφυτος 16(2), Γεωργίου, Οικονομίδης, Βασιλείου 8(2), Καλλιακούδας, Γοργότσης 6, Λάγιος 11, Κολιός 1, Καναβός 1.

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Δρίτσας 13(3), Σκλαβενίτης 3(1), Μόουσα 16(1), Γιοβάνης, Αρφαράς 4, Οικονομόπουλος 9, Τσάμης, Σπηλιόπουλος 10(1), Ζορμπάς 15, Καραϊσκος 3(1),Τσολάκης 3.

Για τη στατιστική του αγώνα πατήστε εδώ

Οι δηλώσεις

Δημήτρης Τσαλδάρης (προπονητής Ολυμπιακός):

“Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που παλεύουν για το πρωτάθλημα. Είχε νευρικότητα, καλές στιγμές, πάθος, ένταση και κράτησε δυόμισι ώρες.

Στα 15 πρώτα λεπτά δεν ήμασταν αυτοί που θέλαμε, αλλά νευρικοί και ασυγκέντρωτοι. Στη συνέχεια όμως βρήκαμε φάσεις, πήραμε μια διαφορά και ήρθε αυτή η σημαντική νίκη”.

Γιώργος Σπηλιόπουλος (παίκτης Ολυμπιακός):

“Μετά από ένα σημείο κάναμε αυτά που μας είπε ο προπονητής μας σε άμυνα και επίθεση. Ξέραμε ότι ο Προμηθέας ήταν δυνατή ομάδα και μπήκε από την αρχή αποφασισμένος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πήραμε τα ηνία του αγώνα και καταφέραμε με πολύ καλή δουλειά στην άμυνα να πάρουμε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα”.